| Oanna_3541 a întrebat:

Nume provenite de la yonela s-au alexia v a rog repede fundita+vott celorlanti:*MSMSMSMS:*

2 răspunsuri:
| Sweetybear a răspuns:

Numele Alexie, cu femininul Alexia sunt variante ale numelor Alexandru, respectiv Alexandra, care provin de la "Alexandros", nume grecesc care inseamna "protector, aparator al barbatilor/al oamenilor". La noi, formele curente au fost si sunt Alexandru/Alexie si Alexandra/Alexandrina/Alexia, diminutivate mai ales Sandu/Sanda, Sandel, And(r)u/And(r)a, iar uneori- sub influenta straina- Lexy.

| Dropsyyy a răspuns:

Numele Ionela este varianta feminina a numelui Ion. Se poate afirma ca Ion a fost si este inca cel mai popular nume de persoana nu numai la romani, ci la toate popoarele europene (in formele specifice fiecarei limbi). Ionela= a avea mila; Alexia=a apra, a proteja. Ti'am spus semnificatia numelui. Stiu ca de la numele Alexandra a provenit numele Alexia. Byee[:X]