| banzicarul a întrebat:

O amenda primita din partea politiei in valoare de 2 puncte in cadrul circuitului rutier imi poate afecta dosarul pe care ( culmea ) tot la politie incerc si eu. Acolo zice sa nu fii avut antecedente penale. etc. Ms

Răspuns Câştigător
| rocsana15 a răspuns:

Pai din cate stiu "antecedent penal" reprezinta o infractiune (conducerea unui autovehicul neinmatriculat/neinregistrat, conducerea cu peste 0. 80g/l alcool in sange, conducerea unui autovehicul de o persoana care nu poseda permis, etc.) Amenda aia de 2 puncte e o amenda contraventionala, deci nu are nici o legatura cu ceva penal. Daca am gresit, scuze... Dar asta am cam inteles eu din legislatie.

3 răspunsuri:
| mihai_2762 a răspuns:

Antecedentele penale sunt una si punctele sunt alta nu au nici o treaba una cu alta antecedentele raman dar punctele in 6 luni nu le mai ai pe permis.bafta

| avaalexandra a răspuns:

Nu nu iti afecteaza dosarul...

| banzicarul explică:

Dar nu am platit inca amenda