| andreig a întrebat:

O intrebare ciudata rau thinking : De ce am cristalinul asa maaaarit, atat ziua cat si noaptea, dar mai mare noaptea, irisul (partea colorata) deveni doar un cercut, mic mic de abia se mai vede ...deci ochiul meu de abia mai are partea colorata, se vede doar cristalinul negru ...am ochii negrii negrii laughing).toti prietenii au ramas uimiti, ziceau ca nu au mai vazut asa ceva niciodata laughing)) Deci ce masa sa fie?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti vedea cristalinul cu ochiul liber, cred ca te referi la pupila. Aceasta e normal sa fie mare noaptea, fiindca e putina lumina si ea incearca sa capteze cat mai multa (e ca diafragma unui aparat foto). In rest, pupila poate fi dilatata de la anumite medicamente, droguri, de la alcool. Incearca sa o privesti in lumina puternica: nu e asa ca se micsoreaza?

| andreig explică:

Nu, nu e asa brigaela, de aia am si pus intrebarea! Nici ziua nici noaptea nu se miscoreaza ramane imens. M-am uitat la toti prietenii si ziua si noaptea si nimeni nu ii are asa! Si nu am luat droguri laughing, nu fumez, nu beau, nu iau medicamente

| hashe86 a răspuns:

Si de ce brigaela a primit stupidele alea?!
raspunsul ei e cat se poate de profesionist.
trebuia sa fie ceva la misto ca sa placa?!

| andreig explică:

Hashe eu am spus clar ca nu se micsoreaza la lumina iar ea a afirmat ca se micsoreaza "nu e asa ca se micsoreaza", eu am spus "nu, nu e asa" si daca nu stii un utilizator poate vota un singur raspuns stupidwinking

| hashe86 a răspuns:

Vazusem 2 stupide. god! se pare ca si eu am pb cu ochiitongue
alta explicati mai buna ca a brigaelei nu cunosc, consulta un medic eventual.

| adi_7507 a răspuns:

Probabil ai pupilele dilatate, poti consulta un oftalmolog.
@hashe86: voturile se anuleaza intre ele.

| Antonimu a răspuns:

Esti clar posedata!

Fugiti, fugiti... Mai incearca sa te duci la un medic oftalmolog si iti va spune ce si cum. Poate ochii tai nu capteaza suficienta lumina.

| Madu_9584 a răspuns:

Si eu patesc la fellaughing

doar k eu ziua am pupilele ff mici iar seara imenselaughing

numa' k mie mi se schimba culoarea ochilor de la o zi la alta .intr-o zi caprui ff inchisi in alta negri laughing

aici.nu stiu ce sa zic.straight facethinking

| Andreeagen a răspuns:

E pupila e pupila... si e marita datorita faptului k depune mai mult efort noaptea decat ziua k logik ziua se vede noaptea nu prea a si cristalinu nu e negru, aia e pupila, da se dilata pupila aia sau ce isi face si e din cauza locului in care privest daca privesti aproape e intr'un fel daca privest mai departe e altfel

Eu am ex asa km inteleg eu pntrk nu cun prea bine ochiul, asa imi aduc eu aminte de la biologiea si fizica dintr'a 7-athinking
Din cate stiu eu nu'i nimic grav, sper sa nu gresesc, Cand iti mai analizezi ochiu sa zic asa uitate si mai aproape si mai departe.happy
mergi si la un control de rutina la oftalmolog...nu strica:p

| eek a răspuns:

Mai nu stiu.am mai patit si eu asa. aproape ca nu se mai vedea deloc irisul. ochii erau complet negri.si prietenii mei s au mirat. da nu stiu din ce motivthinking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Unde ai afirmat tu ca te-ai uitat in lumina puternica si nu se micsoreaza? Ca eu vad ca ai afirmat ca midriaza e mai accentuata noaptea, pe intuneric (dar mai mare noaptea).