| Andrey1352 a întrebat:

O intrebare, de ce adolescentii cu tulburari din spectru autist si cu handicap au probleme cu colegii mai ales ca sunt victimele ale bullyingului la liceu si se simt atat respinsi si marginalizati cat si lipsiti de ajutor si mereu sunt tristi?

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Asa a fost de cand lumea, orice persoana diferita e marginalizata mai ales cand sufera de o tulburare, tot ce poti face pentru ei este sa opreste abuzurile fizice sau verbale la adresa lor.

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca ceilalti adolescenti "normali" sunt rai in general, este o trasatura si cumva datorita unor factori sociali rautatea lor se aplifica exact acolo unde nu ar trebui sa existe si anume in institutiile scolare!
rautatea lor este mai ales una in legatura cu naivitatea lor!
asa inteleg ei ca este normal sa razi de cei care au probleme de sanatate sau de cei pe care ei ii consideri "ciudati"

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca avand acest handicap mental, sunt in lumea lor, care este una ireala si atunci ceilalti colegi fac glume pe seama lor sau ii haraseaza.

| Alexandru1111199 a răspuns:

Pentru ca asa e societatea de ****, dar sa stii ca nu e vina numai a prostilor alora, e vina si alora din clasa care stau si rad, ca daca s-ar gasi 1-2-3-4 sa-l puna la respect pe ala care da bully sa vezi ca nimeni n-ar mai da, dar in fiecare scoala asa se intampla e un papagal care face pe interesantu si isi bate joc de altii, iar pe langa ei sunt 2-3 atarnatori de astia care stau pe langa el ca sa nu isi ia si ei bully, mai ssunt oparitele alea care rad ca sa para interesante si de asta se intampla asta.