| METALL2000 a întrebat:

O intrebare pentru fete; Care sunt simptomele poalei albe?

1 răspuns:
| roxkiss a răspuns:

Aaa mam priceput, eu cind fac antibiotice, mereu imi da mama pastile care sa nu provoace aceasta boala, e din cauza antibioticilor. uite aici e mai detaliat +
Da, leucoreea = "poala alba" = candidoza genitala

Uite cateva chestii:
"Infectiile vaginului Vaginul are o capacitate remarcabila de aparare, gratie unui ecosistem bacterian, flora Doderlein, care creeaza un mediu de protectie fata de infectii. Vaginitele (inflamatia peretilor vaginali) apar atunci cand echilibrul florei vaginale este distrus, in general ca urmare a unei infectii. Ele sunt in majoritate asociate cu infectia vulvei; in acest caz vorbim de vulvo-vaginite. Semnul principal de vaginita este secretia exagerata, uneori urat mirositoare, albicioasa (leucoree sau poala alba). La aceasta se adauga uneori sangerari, senzatie de arsura, prurit si durere la contactul sexual." (http://www.eva.ro/sanatate/articol310.html)
----------------------------------------
"CANDIDOZA GENITALA (POALA ALBA)
Este cauzata de o ciuperca (Candida albicans) ce traieste in mod normal pe piele si pe mucoase.
Este, deci, o infectie care nu se transmite neaparat pe cale sexuala.
Atat femeile cat si barbatii pot avea candidoza genitala fara sa aiba nici un semn. Daca apar, la femeie semnele pot fi: iritatie, roseata, mancarime in zona organelor genitale externe, o secretie vaginala alba, vascoasa si/sau o senzatie de disconfort in timpul actului sexual. Complicatii posibile: candidoza genitala nu este o boala grava, dar neplacuta prin simptomatologie. Deseori ea apare la persoane care iau antibiotice sau care sufera de anumite boli, precum diabetul zaharat. Atentie!
Evitati sa purtati lenjerie intima care nu este din bumbac sau pantaloni foarte stramti.
in timpul menstruatiei folositi mai degraba tampoane externe decat interne, pe care trebuie sa le schimbati frecvent.
Daca stiti ca un antibiotic (luat pentru orice boala) va declanseaza candidoza genitala, spune-ti acest lucru medicului. " (http://www.dspjbihor.ro/educptrsan/)
---------------------------------------
"Stejarul
Se foloseste scoarta de stejar sub forma de fiertura, 2 lingurite la 1 cana apa, se recomanda pentru spalaturi in scurgeri de sange la femei si in poala alba (leucoree). " (http://www.ele.ro/articol_344_p2.html)
----------------------------------------
Sanatate!