| がさいゆの a întrebat:

O intrebare te isotorie...In ce an a fost assasinat Burebista?(scuzatima de categorie...)

Răspuns Câştigător
| cobritsA a răspuns:

Salut!
Burebista a fost asasinat in anul 44(i.Hr)
ebista este înlăturat și ucis de aristocrația nemulțumită de creșterea puterii acestuia. Moartea lui Burebista a provocat mari transformări și tulburări. Regatul dac se destramă în 4, mai apoi în 5 state. Centrul din Transilvania va fi condus după moartea lui Burebista de marele preot Deceneu.

Moartea lui Burebista a avut drept efect destrămarea regatului său, ale cărui limite fuseseră: în nord: Carpații Păduroși, în est: Pontul Euxin, în sud: munții Haemus, în vest: confluența râului Morava cu Dunărea Mijlocie. După moartea lui Burebista continuitatea vieții politice se menține în Sud-Vestul Transilvaniei, în zona fortificată a Sarmisegetuzei. Puterea în stat a fost preluată de Deceneu. Acesta era rege, mare preot și judecător suprem. Sub Deceneu, statul dac are un caracter teocratic (religios).
O seara buna, sper ca ti-am fost de folos

| がさいゆの explică (pentru cobritsA):

Mersi!

| cobritsA a răspuns (pentru がさいゆの):

Nu ai pentru ce!

3 răspunsuri:
| Miza a răspuns:

82 î.Hr. - 44 î.Hr. [perioada in care a trait] funda?batting eyelashes