| DeEeA_2049 a întrebat:

O prismă dreaptă are ca baze triunghiurile echilaterale ABC, respectiv A'B 'C '. Măsura unghiului
dintre dreptele AB si B 'C ' este egală cu …
Ajutoor pls si cum ati rezolvat? fundita:*

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Acestea este desenul unei prisme: http://www.mateinfo.ro/......age011.jpg

După cum observi, latura B'C' este paralelă cu latura BC, deci măsura unghiului dintre AB şi B'C' este aceeaşi cu măsura unghiului dintre AB şi BC. Luând în consideraţie faptul că triunghiul ABC este echilateral, reiese uşor că măsura dintre cele două drepte este de 60 de grade.

2 răspunsuri:
| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Mai nu v-ati saturat sa puneti intrebari de felul asta? Nu avem voie sa te ajutam citeste politica site-ului.Si daca tot vrei sa iti rezolvi aceasta problema uitate prin cartea de matematica sau intreaba un coleg sau pe parintii tai.
Pa!

| dey11 a răspuns:

Pai B'C' e paralela cu BC deci unghiul dintre AB si B'C' este unghiul dintre AB si BC adica 60 grade.