| AnimeDemonul a întrebat:

O sa plec in Spania curând si as vrea niște sfaturi. Ai mei vor sa ma dea la școală acolo dupa ce au stat in România un an. Poate cineva sa imi dea niște sfaturi sau informații legate de scoala de acolo, că ei nu au nici o idee. Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

In Spania educația este obligatorie pana la 16 ani, după este alegerea copilului și părinților dacă merge mai departe. După ce termini partea obligatorie ai posibilitatea sa continui încă doua clase fără de care nu poți intra la o universitate (dacă te hotărăști sa mergi mai departe la facultate).
O să trec peste "preșcolari" pentru că bănuiesc că ești destul de mare, dar o să o iau din "clasa 1" ca să îți faci o idee despre cum arată structura.

•"Clasele primare" — primaria sau colegio
sunt șase ani și dacă ar fi sa fac o comparație e un fel de gimnaziu dar nu chiar. In funcție de școala ai un orar obligatoriu, masa și program after school adică diferite activități pe care le faci in continuarea orelor. Eu îmi alesesem teatru, lectură, patinaj și engleză parcă...ca idee.

•Secundaria
În secundaria sunt 4 ani, un fel de început de liceu. După ce termini poți să continui cu "bachillerato" care e un fel de a 11 și a 12 și te pregătește pentru examenul de care o să ai nevoie pentru universitate, "selectividad" - sau Bacul, dar la ei.

•Bachillerato sunt ultimele doua clase și aici poți să îți alegi "profilul" (un fel de mate-info, bio-chimie, dar altele) și să aprofundezi studiul într-o direcție anume. După urmează facultatea.

M-ar ajuta să știu ce vârsta ai, ce clasa ești și ce nivel de spaniolă ai. Oricum la început bănuiesc că vei fi într-un program de integrare, adică o să ai cursuri separat de limba și cultură.

| AnimeDemonul explică (pentru Horus35):

14 ani
Clasa a VII
Nivelul de spaniola 3 din 100

| Horus35 a răspuns (pentru AnimeDemonul):

Ai vârsta la care ar trebui să fii în secundaria. Bineînțeles după ce ți se echivalează studiile, o să fii repartizat acolo unde se consideră că te-ai potrivi cel mai bine.