| Maria_3931 a întrebat:

O situatie... scoala, ora de sport...imi lipsesc bani... din ghiozdan de ficare data... dupa ora de sport... o fata din clasa imi spune ca si ei ii lipsesc...si mai spune ca are 5 lei la ea numai atat(strange bani pentru revistele de la scoala)dar...am luat-o la controlat...si avea mult mai mult... ea spunea ca nu mai tinea minte de banii aia...si ca sunt de la. tatal ei si de la revista...este ea de vina? ea ne fura banii? tinand cont ca nu... a intrat singura in vestiar si este bogata...nu are de ce sa fure...si a stat cu noi nu s-a dus in vestiar. voi ce zice-ti?

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

In primul rand, nu puteti face acuzatii fara dovezi, cu atat mai mult sa luati la controlat o persoana! E prostuta ca v-a lasat sa ii umblati in geanta, ca doar nu sunteti politisti cu mandat-probabil s-a temut ca, refuzand, veti crede ca e vinovata; pacat ca ati supus-o unei asemenea umilinte si nici macar nu stiti acum daca e adevarat, deci nu ati rezolvat nimic in afara jignirii cuiva. Nasol. Ca e bogata nu e un argument pentru nevinovatia ei, poate fura din plictiseala, din curiozitate, din cleptomanie, nu pentru ca ar avea nevoie; insa faptul ca nu a plecat in vestiar mi se pare relevant. Ia-ti pantaloni de trening cu buzunar si tine-ti banii cu tine cand faci sport. Sau, cum ti s-a mai sugerat, nu lua bani la tine cand ai sportul.

| oz a răspuns:

Niciodata...sa nu acuzi o persoana... daca nu esti sigur. Daca nu stii sigur... taci(pana afli).

| cretzufinish a răspuns:

Scrii cu ceva transparent FURT si dupa ce dispar controlezi sa vezi daca sunt la ea sau dispar cu totul rolling on the floor

| thehope a răspuns:

Tin minte ca si eu cand eram in liceu sau chiar si in generala cand ma intorceam in vestiar imi lipsea cate una alta...la noi s-a aflat cine lua tot intr-o zi cand a fost prinsa, dar pentru siguranta obiectelor pe care le aveti eu iti recomand sa faci cum faceam noi cu profesorul de sport. Ii duceam tot, de la bani, ceasuri, pana la bijuterii, telefoane iar dansul le inchidea in boxa lui pana la sfarsitul orei iar atunci le inapoia, pentru a nu mai disparea nimic. Si crede-ma, pana nu va fi prins/a prinsa in flagrant nu poti face acuzatii, chiar daca tu crezi in proportie de 70-80% ca ea ar fi vinovata. Si nu ai mai vazut copii bogati care sa is doreasca mai mult(chiar si prin furt)? Sunt destui, crede-ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut
1.de acord cu Oz
2.SOLUTIE - in ziua cand ai sport nu lua bani cu tine.
3. ce zici?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite. s o testezi.
U si toti colegii tai punetzi'va un semn pe bani. mic. da s arecunoasteti si dupa ce disar controlatzi'ohappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce aș face eu? Aș lua o cameră și aș monta-o în așa fel încât să filmeze în prim plan ghiozdanul tău (bineînțeles, camera să stea într-un colț, undeva, ascunsă). Când vezi că îți lipsesc bani, pui filmarea și e vai de ăla/aia care a furat. O cameră foto cu funcție de filmare nu e scumpă (găsești ceva decent și cu 300 de lei, dar în cele mai multe cazuri ai deja una, sau iei un telefon) și e foarte utilă în cazuri de genul. Chiar și 5 lei dacă îți fură, persoana respectivă e bună de școală de corecție/răcoare.