| anonim_4396 a întrebat:

Oare ce cariera sa aleg:
1. Medicina. Voi deveni un medic care sa-si deschida propriul cabinet din care sa faca caramizi, bani, pachete(cica s-ar castiga si 15000€ pe luna) si o voi duce bine. Mai mult, voi avea placerea sa stiu ca am ajutat pe atatia oameni.
2. Antreprenor. Voi deveni un om de afaceri de succes care se va chinui mult, si care va face caramizi, bani, pachete si voi avea placerea sa stiu ca am creat locuri de munca si ca am lasat ceva maret pe lumea asta.
3. Militar. Imi voi dedica tot timpul carierei militare pentru a ajunge un mare general al lumii. Mereu mi-au placut jocurile de razboi si sa-i coordonez pe ceilalti. Poate voi si participa la razboaie. Voi avea placerea sa stiu ca am ajuns un mare om ce poate va aparea si in cartile de istorie.
4. Presedinte. Ma voi baga in politica cu un partid semi-totalitar ce va schimba Romania complet, facand-o extrem de buna din aproape toate punctele de vedere. As face locuri de munca, as elimina coruptia, as dezvolta infrastructura, sistemul de invatamant, cel sanitar si altele, as schimba mentalitatea omului de rand(l-as trezi la realitate si l-as destepta), as imbogati intreaga populatie, as face o Romanie independenta total de marile puteri ale lumii. Pe scurt as reinflori tara! As avea o gramada de satisfactii.
Bine, acum cea cu presedintia sau antreprenoriatul sunt EXTREM de riscante, dar si extrem de satisfacatoare. Sunt constient.
Acum trec la liceu(sunt din Constanta).
Voi ce credeti? Cum e mai bine si de ce?

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Deși sună clișeic, cel mai bine e să alegi ce-ți face plăcere DAR în același timp îți asigură un viitor. Vorba aia, "ce-i în mână nu-i minciună", cu medicina sau cu domeniul militar sigur nu o să mori de foame. Dar celelalte opțiuni sunt riscante mai ales dacă nu ai anumite pile în domeniu, sau persoane care să te susțină. Există o diferență între a spera și munci pentru ceva și a fi complet iluzionat. Eu aș merge spre medicină sau domeniu militar.

| Donsavas a răspuns:

Ohoo! Președinte nu ajunge oricine. Trebuie să fi votat si voturile pot la fel de bine sa nu fie de partea ta. E putin probabil ca la cati candidați sunt si la cat de implicată e populația in alegeri sa ai tu toate șansele de a fi președinte. Antreprenor esti sau nu esti. Nu e o funcție pe care o detii. Nu te poti angaja. Pentru asta trebuie sa ai o afacere iar afacerea trebuie facuta, nu plănuită si atat. Planul tau poate eșua dacă nu ai clientela si nu mai esti afacerist. Poate doar in mintea ta. Militarii sunt recrutati. Nu tu te autoevaluezi pentru a te califica militar. Ai nevoie de un loc care ti se ofera si se poate la fel de bine sa fi refuzat sau exclus intre timp. Un medic nu este cineva care visează. Medicina înseamnă practica. În studenție înveți ce inseamna medicina si tot atunci te formezi ca medic. Statutul de vindecator nu se câștigă, se dobândește prin acumulare de experienta, prin "furt" intelectual. Ai nevoie de un profesionist care sa te învețe "meseria".
Nu tu stabilești dacă ești un medic bun. Asta se vede in functie de rezultate iar răsplata e dupa fapte si economia tarii până la urma, care e schimbătoare. Deocamdată ai de studiat la liceu mult si bine.
Realitatea nu e asa cum ne o imaginam noi. Ar fi frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abia treci la liceu, o sa-ti schimbi optiunile pana in a 12-a de 100 de ori. Parerea mea este ca daca ai o pasiune pentru medicina, asta se vede din copilarie si nu stai pe ganduri sau nu ar trebui sa alegi cariera asta doar pentru bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Președinte

| alex15ccc a răspuns:

Ce frumos e sa fii tanar si sa visezi cu ochii deschisi... ma mir ca nu ai spus de optiune de a fii astronaut :]

| varsanofie a răspuns:

Incepi cu abc-ulwinking antreprenoriatu, daca zici că esti la liceu, în timpul tau liber poti învăța despre arta comerțului, începând ca Donald Trump apoi te poti înscrie la medicină, cunoscând o altă artă, arta de a vindeca orice trup și suflet, apoi daca zici ca ai câteva idei, planuri de a creea locuri de muncă, dezvoltând infrastructura, actualizând sistemul de învățământ s-a. poți începe și cu o carieră în armată, ajungând doctor, căpitan, kazimir happy