| trandafirmaria a întrebat:

Oare ce sa fac? De cateva luni am fost la ginecolog si am aflat ca am candida vaginala. Am primit un tratament de 9 zile si o crema. Dar dupa ce am terminat tratamentul nu s-a schimbat nimic, ba mai mult am inceput sa-mi curga lichid alb-galbui in cantitati putin mai mari ca si pana acum. Acum nu mai fac acest tratament, dar imi este frica sa nu se agraveze prea tare situatia. Imi poate spune cineva ce ar fi de facut?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi neparat la ginecolog. La altul daca in primul nu ai incredere. Probabil candidoza ta e veche si nu s-a vindecat doar cu 9 zile de tratament. Tu trebuia la sfarsitul tratamentului sa te duci din nou la medic pentru continuarea lui.
Lupta cu candida e una lunga in care trebuie sa dovedesti multa disciplina. Tratamentul este complex, de durata, trebuie insotit de tratarea partenerului sexual si de masuri de igiena stricte: chilotii, cearsafurile, prosoapele se folosesc o singura data si apoi se fierb sau se spala la minim 90 de grade in masina de spalat, baia se freaca bine dupa fiecare utilizare cu Domestos.

| just4fun_8801 a răspuns:

Ai infectie urinara grava... du-te la ginecolog

| domidoc a răspuns:

Trebuie tratat si partenerul[ii].

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cere o analiză de secreție pe mediu steril (frotiu/lamă) pentru o diagnosticare corectă și implicit un tratament corespunzător.
Trebuie să se trateze și partenerul.
Pe toată perioada tratamentului, activitatea sexuală va fi suspendată.
Și încă ceva: schimbă medicul ginecolog.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi din nou la doctor nu s-a rezolvat problema ai tratament gresit lipsa contact secsual iti recomand pina se rezolva situatia