| Shontellle a întrebat:

Oare de ce trebuie sa ne despartim de oamenii pe care ii iubim atat de mult?

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu ma tot intreb chestia asta. E asa o adunatura de nonsens.
De obicei se intampla pentru ca ei au alte prioritati. E mai important sa isi realizeze toate proiectiile despre cariera, despre locul unde ar vrea sa traiasca decat sa lupte pentru o relatie. Ei isi incarca bateriile din mandria faptului ca pot obtine nu stiu ce loc de munca, ca isi pot castiga traiul intr-un loc mult mai fain. Sa simta ca sunt invingatori.
Dar invingator esti si daca reusesti sa lupti pentru o relatie. Pentru ca nu e usor deloc. Bineinteles ca nu ar trebui sa faci sacrificii pentru oricine. Dar daca simti ca ai intalnit pe cineva care te intelege si care te fascineaza cu felul sau de a fi, cred ca e absurd sa renunti la toate astea.
Poti sa cauti o relatie si dupa ce reusesti sa fii independent. Poti sa o cauti si in orasul in care alegi sa pleci.
Dar anii trec si nu va mai fi acelasi lucru. Si daca te simti super fain cu un om o sa cauti o relatie cu acelasi gen de persoana si o sa doara al naibii de rau ca nu o sa te mai poti apropia de genul ala de oameni desi e ce iti doresti mai mult.
Si ranile astea nu se vindeca asa de usor.
E adevarat ca experientele de viata ne fac sa vrem altceva de la un potential partener, dar de obicei are mai mult de-a face cu ce alegem sa toleram. Calitatile pe care le cautam raman aceleasi.
Si eu unul nu cred ca oamenii se schimba atat de mult. In esenta raman aceiasi.
Dar daca ar fi sa cautam un raspuns care sa sune ca un lucru bun, poate pierdem acesti oameni pentru ca sa invatam sa ne iubim pe noi mai mult. Partea proasta e ca pana sa ajungem sa ne iubim, ne vom uri pe noi mai mult decat vom fi urat vreodata pe cineva.

| William a răspuns:

Pentru ca nu stim sa-i tinem langa noi.

| RAY a răspuns:

Viata nu e usoara e o lupta pentru supravetuire,daca te dai batut nu are rost sa duci viata pana la capat, numai fiti asa depresivi, asta e viata, iubim, suferim, murim

| Dariusuu a răspuns:

În viață pierdem lucruri ca să câștigăm altele.
Dacă doi oameni nu luptă pentru iubirea lor atunci nici nu au cum să se iubească.Și nu-i de-ajuns să o facă unul singur. Fiecare persoană trebuie să completeze ceva ca iubirea să iasă perfectă.

Consider că decât să lupți de unul singur atunci mai bine te retragi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce te'ai desparti de un om pe care il iubesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla irevocabil conform destinului uman. Calea se intretaie, continuandu-se intr-un alt moment al vietii sau niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori findca trebuie sa le lasam cale libera, sa-i lasam sa fie fericiti daca la noi nu gasesc ceea ce cauta, fericirea. Alte ori findca cel mai bine este sa continui fara, decat sa te amagesti si tu si omul la care ti. Iar cateodata... Oamenii trebuiesc tinuti in suflet ci nu in vietile noastre...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca au fost doar niste trecatori in viata noastra sau poate pentru ca iubirea nu este reciproca, ci doar din partea noastra.

| Xpressurself a răspuns:

Nu de toti, doar de cei care au de urmat alt drum. nu e o regula. se intampla insa.

| Kenya a răspuns:

Asa e in viata, uneori mai pierzi, alteori mai castigi.

| ksuper31 a răspuns:

Cine spune ca trebuie?

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Se intampla fara ca noi sa putem face ceva.E destinul, nu putem sa facem nimic asupra destinului din pacate. happy sad

| intrlp a răspuns:

E un of sau o intrebare?

| Frumystefy a răspuns:

Pai... aici intervin sentimentele si chiar daca nu acceptam asta doare foarte mult... si oricat ai incerca tot o sa doara, dar trebuie sa te uiti inainte si sa te incurajezi singur/a pentru ca daca ti.ai pierdut prieteni si familia, esti descurajat si predispus criticilor si jignirilor...
Nu uita ca un om plange pentru ca a fost puternic prea mult timp, nu pentru ca e slab...