| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! De cateva saptamani imi cade parul exesiv de mult! Nu exagerez.Cred ca o sa raman cheala.Eu de felul meu aveam parul foarte des.Si acum a ramas jumatate cat era din el sad
Nu mai dupa ce ma trezesc dimineata si vad atata par pe perna imi vine sa innebunesc! Nu mai zic ca atunci cand ma peri pur si simplu imi smulg un pumn de par.Am ajuns sa imi fie frica sa ma mai piepten sau chiar sa fac baie! Pentru ca si atunci imi cade mult.Mi-a mai cazut si mie par.Si eram obisnuita.Dar nu in halul asta! E prea exagerat! Ma uitam in oglinda la radacini si deja se vede ca s-a rarit mult sad Inca o chestie.Am fost din august pana in septembrie la 3 nunti, si m-am coafat mereu.Cumva asta l-a afectat? Fixativul acela i-a facut rau? Oricum am auzit de un sampon care l-ar ajuta foarte mult:Alpecin C1.Si chiar as dori sa incerc sa vad daca se vad rezultate.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te-as sfatui sa mergi la endocrinologie pentru a ti se prescrie ce analize hormonale ar fi necesare sa fie efectuate pentru ca pe baza lor sa se poata determina natura dereglarii hormonale, glandele endocrine responsabile si un eventual/posibil tratament de urmat. Sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Caderea parului poate fi cauzata de o varietate de factori, de la diferite afectiuni, la nutritie deficitara pana la dezechilibre hormonale si stres. S-a constatat ca principalele motive care provoaca caderea parului in cazul femeilor sunt cele de natura endocrina, care datorita functionarii incorecte a tiroidei (lenesa de obicei) provoaca dezechilibre hormonale. Hormonii produsi de glandele endocrine contribuie la reglementarea tuturor functiilor din organism, inclusiv cresterea parului. Carentele de vitamina A, lipsa acuta de fier din organism care provoaca anemia, stresul, si nu in ultimul rand ....mostenirea genetica. Ar fi foarte bine/indicat sa ti se faca setul de analize complexe endocrinologice deoarece probabil doar pe baza acestora se va putea stabili cauza corecta a afectiunii de care suferi. Sanatate!

| Giulia97Anna explică (pentru corbulalbrosu):

In ultimul timp sunt stresata.Dar nu pot sa fiu altfel pentru ca am probleme! Care nu pot fi rezolvate asa de usor.Iar la mostenirea genetica...ambii mei parinti in tinerete au avut parul foarte des.De aceea i-am si mostenit.Dar pe parcursul vietii, ambiilor li s-au rarit parul.Pe la 30 de ani.Dar eu am 19 ani! Cum e posibil?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Te-as sfatui sa mergi la endocrinologie pentru a ti se prescrie ce analize hormonale ar fi necesare sa fie efectuate pentru ca pe baza lor sa se poata determina natura dereglarii hormonale, glandele endocrine responsabile si un eventual/posibil tratament de urmat. Sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Servus!

Iti zic eu solutia, dar trebuie sa te tii de tratament care e naturist.

Te speli cu sapun moale de la Hofigal, apoi dupa ce se usuca parul pui ulei de cocos la radacina si masezi usor pielea capului, stai cu el jumatate de ora.
Ulterior aplici Chel Stop de la Hofigal.

Ai instructiunile pe spatele produselor naturiste, avantajul e ca sunt foarte ieftine, naturale, de efect dar vreo 6 luni ai treaba...happy

| Staif a răspuns:

Mergi la un control medical. Pot fi multe cauze: de la o ciuperca pana la cauze de stres.