| KeoAndrewDo a întrebat:

OFER FUNDA! OBIECT : Fizica! Va rog ziceti-mi care este legatura ( asemarea ) dintre masa (m) si greutate (G) si dependenta de latitudinile si altitudine dintre cele doua.

Răspuns Câştigător
| DaddySGirl a răspuns:

Se vede ca nu prea le ai cu fizica.E o intrebare simpla, clasa a 6-a.Amandoua sunt proprietati fizice(asta ar fi o asemanare).Una dintre diferente este ca masa unui obiect,a unei fiinte,etc. este aceeasi oriunde s-ar afla,pe cand greutatea depinde de mai multe,printre care altitudinea si latitudinea locatiei respective(pe luna nu vei avea aceeasi greutate ca pe Terra, ci una mult mai mica, dar vei avea aceeasi masa (greutatea=masa x acceleratia gravitationala).