| Dropsyyy a întrebat:

Ofer fundisa! Care este diferenta dintre premiera si avanpremiera?

Răspuns Câştigător
| Ecea a răspuns:

Premiera este prima reprezentatie in fata publicului.
Avanpremiera este un spectacol dat inainte de premiera pentru critici, amatori, etc.

2 răspunsuri:
| CGAlexandra a răspuns:

1.Premiera este cea dintai reprezentatie cu public a unei piese de teatru, a unei opere, a unui film.
2. Avanpremiera este repetitia generala a unui spectacol inaintea premierei; asta daca ne referim la o piesa de teatru de exemplu; insa daca ne referim la un film avanpremiera se numeste trailer(nu neaparat, poti sa spui ca ai vazut avanpremiera unui film).

| Youcandoit a răspuns:

Avanpremiera este inaintea premierei
EX:un spectacol:avanpremiera-ultima repetie dinaintea premierei si premiere:cand are loc spectacolul