| JK000 a întrebat:

Ok deci sall! Am o problema cu engleza. In 1-4 n-am facut (profa gravida si a 2-a o baba care se mira ce este ala iPhone si care nu facea nimic). In 5-8 o profa super ok, isi facea lectia si datoria (aici a fost vina mea ca nu m-am meditat de atunci). Ne-a lasat si nu ne-a stricat mediile. Unii colegi stiau pentru ca s-au meditat cu ea si au recuperat. Eu nu pentru ca a fost o perioada grea pentru tata si nu am vrut sa îi mai cer si eu bani pentru niste meditatii si spre final nimic nu m-a mai motivat. Acum in clasa a 9-a am dat de o profesoară foarte rea care nu da note mari nici daca stii. Cand o apuca te tine in 4 fie ca ai stiut sau nu. Ne-a si spus ca nu o sa avem note si medii mari. Își bate joc de tine daca nu stii, face misto, rade si asta m-a facut sa ma simt de ****. Vreau sa învăț limba engleză! Chiar vreau. Dar nu stiu cu cine ????????????. Mai ales acum cu pandemia asta nimeni nu mai vine la tine si nici nu te lasa sa te duci tu. Am nevoie de cateva sfaturi sa ma ajute (va rog nu spuneți filme pentru ca am incercat si nimic). Am ajuns la disperare. Ma jur! Este cosmarul meu si nu mai pot.

4 răspunsuri:
| StefanChriss a răspuns:

Salut! Cursurile la engleza s-au mutat tot online, eu am vazut pe Facebook mai multe persoane care fac asta. Trebuie doar sa gasesti un prof pentru asta.

| M2gd2R a răspuns:

În primul rând, îți recomand să vizionezi videoclipurile de pe canalul "EnglishEngleza/EnglishEngleza2". Citește cărți in engleză, orice film vizionezi îți recomand să îl ai măcar audio în engleză (chiar și subtitrările). De asemenea există si aplicații (ex. DUOLINGO) pentru învățarea si aprofundarea acestei limbi.

| iMihai98 a răspuns:

Salut, poti incerca sa citesti texte care contin cuvinte cat mai des intalnite, apoi daca nu intelegi un cuvant sau mai multe sa le cauti intr-un dictionar, sau chiar si pe google translate (chiar daca cel mai probabil sa-ti traduca prost), apoi sa incerci texte mai grele. Poti incepe sa joci diverse jocuri cu poveste sau sa vezi diverse filme. Poti incerca si aplicatiile de pe google apps (Duolingo etc)
Nici eu nu prea am invatat cine stie ce din orele de la scoala (doar timpurile verbale si unele cuvinte)
SUCCES!