| xDkboom a întrebat:

Ok fratilor.am o problema foarte mare.sad
Cant de cand ma stiu si cu totii imi zic ca am voce, cant binisor, da. dar de ce nu pot sa scap de emotii?
Mereu cand incep sa cant la ora de muzica pe nota, dar mereu ma iau emotiile si imi tremura vocea.si incep sa iau notele prost ( sa nu le nimeresc )
Imi trece prin gand sa renunt la cantat.si sa cant doar cand trebuie la muzica. dar cred ca n'ar avea rost.
Am incercat faza " gandeste-te ca esti numai tu ", " gandeste-te ca tu canti pentru tine ". nu merg.tremur si incepe sa'mi fie frig.
Idei despre cum as putea sa scap de emotii?
CHIAR AM NEVOIE~
multumesc anticipat :]

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Bună! Dacă tu cu voce ţie teamă să cânţi că te faci de râs,ce mai zici de afoni? Nu renunţa aşa uşor. Când trebuie să cânţi gândeşte-te *ce-o fi,o fi*, ai încredere, cântă cum crezi tu că-i bine şi nu te gândii *aualeu ce zic aştia* pentru că părerea lor nu e importantă.Fii atent la note şi o să uiţi că te ascultă cineva...

| aryana1991 a răspuns:

Ce ti se intampla se numeste trac.dar cred ca l-ai depasi dar ai incerca sa canti acasa cand sunt si ai tai sau cand esti cu prieteni...
cred ca putina incurajare nu ti-ar prinde decat bine

| katieXD a răspuns:

Huah... greu de spusthinking
pai cam asa a fost si la mine insa apoi nu stiu pur si simplu dupa cateva secunde incep sa ma "distrez" in timp ce cant asa ca uit ca se uita si alti oameni la mine iar cand urc pe scena ma uit numai la prietenii mei care ma sustin in gura marelaughing

| Aleeeee15 a răspuns:

Crede-ma ca si am aceeasi problema. Atunci cand cant singura sau doar petru un coleg cant bine si nu imi tremura vocea dar atunci cand se holbeaza toata clasa la mine mai ales profa parca nu mai pot duce notele pana la capat si cant si mai incet si aproape ca mi se taie respiratia si transpir si apoi mi se face frig dintr-o data.Imagineaza-ti ca esti singur(a) atunci cand canti in fata cuiva sau impresioneaza-i pe toti colegii tai cu o melodie pe care o stapanesti iar dupa aceea la muzica vei fi mai linistit(a) pentru ca toti colegii vor stii ce bine poti sa canti si nu mai trebuie sa te stresezi ca trebuie sa canti bine si fiind linistit(a) vei canta super. Succes la muzica!

| LissaLy a răspuns:

Nu merge chestia "canti pentru tine", tu trebuie sa stii ca nu canti pentru tine, ci pentru ceilalti, ca sa nu canti gresit, sa te si distrezi, dar sa fii si atent, nu ca acasa in oglinda unde te poti opri oricant, dar sa nu te gandesti la asta neincetat pentru ca vine gandul "daca gresesc, vor rade de mine, o dau in bara!". Nu! Nimeni de aici nu va sti sa iti dea sfaturi, ce ai tu nevoie sunt niste sfaturi de actorie, unde inveti cum trebuie sa te comporti pe scena, prestatia ta in fata oamenilor, nu vei scapa de emotii complet, dar nu vor dura, vor exista doar pentru cateva momente. Nu trebuie sa apelezi la nu stiu ce mare actor, le poti cere si de la cineva care ia lectii de canto, de la cineva care este la un liceu de arta, sau daca ai noroc, pe facebook de la un artist nu chiar asa renumit, ca sa iti raspunda, sau de la un solist oarecare. Am aceeasi problema ca si tine, dar eu iau lectii de canto si totodata sfaturi dinacestea de actorie. Succes si nu renunta la cantat, sunt o gramada de afoni carora nu le e rusine sa cante si tu daca ai voce, sincer, nu ai de ce sa renunti! Bafta, nu te lua dupa cei de pe TPU, ca toti vin cu sfaturi diferite, primeste sfaturi doar de la cineva cu experienta!