| Niigar a întrebat:

Ok, saluty am o mica problema ...cum pot sa spun parintilor ca am luat note mici la examene? :S ( 5 in ambele) mie un pic teama deoarece ei ma stiu ca invat si etc. help please >.< ( Fuda pentru best answear)

2 răspunsuri:
| Dexaa a răspuns:

Încă nu te-au întrebat notele? Pe mine m-au exasperat cu telefoane. Dacă ai luat 5 la mate, stai destul de binişor pentru că la mine peste jumătate din elevii ce au dat evaluarea naţională au căzut (au luat sub 5). Ai putea să le explici că au fost nişte note foarte slăbuţe şi că tu stai chiar bine faţă de ceilalţi. Na, în fine eu am luat 6.85 la mate (nu mi-e ruşine să spun, chiar dacă e cam slăbuţă nota), dar la română am luat 9.10. Oricum, baftă!

| MariaChrii a răspuns:

Oo delicata problema hmm ai putea sa le iei un cadou de genul"diploma de cei mai buni parinti" sau"Iarta-ma inca o data" apoi ai putea sa faci cv bun pentru ei(sa ii ajuti prin casa, sa faci curat in camera ta, ) sau si mai bine faci rost de niste note bune in carnet(poti lua un carnet nou si sa treci doar notele bune insa trebuie sa falsifici si semnatura dirigintei) sau le poti spune pe sleau si sa om dai intr-o fraza lacrimogena de genu"promit ca o sa invat de acum" sau"stiti ca invat bine dar acum am avut niste emotii groaznice nu stiu mi-am pierdut concentrarea" sau le poti spune indirect prin msg pe telefon, ii spune o ruda,(cand esti plecat astfel vor avea timp sa se calmeze si efectul nu va mai fi chiar asa nasol) sau poti pune un prieten sa le spuna"Stiti am cv sa va sp el a luat note mici la testari si stiu ca nu e frumos sa parasc dar e spre binele lui, nu este asa ca nu ii spuneti ca stiti de la mine?" oricum sa ii anunti indirect este cea mai convenabila cale oricum dupa ce au aflat trebuie sa le lasi un timp sa se calmeze si apoi intamplator sa apari si tu, daca nu le lasi timp si vii imediat dupa ce au aflat vor fii foarte furiosi si s-ar putea sa iti petreci vacanta fara libertate(interzis plimbari/pc/tv/telefon mobil doar carte si iar carte laughing parca ii aud pe ai meilaughing) oricum cam astaar fii satul meu ii anunti indirect si iti faci aparitia dupa ce s-au calmat 1 ora 2 uneori 3 si in cazuri dramatice 4 acum depinde in ce stare de spirit ii prinzi si catde repede se calmeaza cand sunt nervosi
succes si sper ca te-am ajutat fundita?