| AndreeaFrummmmmm a întrebat:

Parintii mei s-au despărțit de aproape un an. Mama de atunci a innebunit, nu mai vede nimic in afara de tata, el are pe cineva. Ma cert cu ea in continuu. Vreau sa merg sa stau cu tata, dar mama ma tot amenință ca se omoara. I-am spus ca nu e normal sa mi puna mie toate problemele ei in cap, de cand a plecat tata ea tipa la mine mereu, vreau sa stau cu ea si sa o iubicesc, se trezește sa-mi urle pentru niste lucruri mărunte. I-am si zis ca sunt mai mult decat sigura ca daca ar fi sa aleagă intre mine si tata, l-ar alege clar pe el. ce sa fac? Sa ma duc sa stau cu tata sau sa suport in continuare langa mama?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sfatuieste-o sa mearga la un psiholog sau la un preot, la ambii se poate spovedii si primii sfaturi ajutatoare, pentru ca nu-i normal sa se rabune pe tine pentru greselile ei sau ale tatalui.

| T0T a răspuns:

Du-te la taică-tu dacă pe ea nu o mai poți suporta.

| Alicezzz a răspuns:

Mama ta a dezvoltat o frustrare asta este clar, pentru ca tatal tau are pe altcineva, ea nu poate depasi momentul sa mearga mai departe. Ai rabdare cu ea si incearca sa o intelegi, are momentele ei in care se pierde nu ii este usor si probabil ca numai gandul ca si tu o vei pårasi o face sa clacheze. Eu zic sa ai rabdare cu ea si sa o ajuti sa depåseasca aceasta etapå. Despårtirea de tatal tau si frustrarile acumulate nu vor trece usor si repede. Decizia de a ramane sau pleca de langa ea depinde doar de tine, doar tu ai balanta vezi unde inclina.

| Happy33 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu amandoi... poate reusesti sa schimbi ceva. Cheama-i pe amandoi intr-o seara undeva si spune tot ce simti. Nu ii lasa sa te intrerupa. Spunele ca daca vor sa zica ceva sa zica la sfarsit si acum sa te asculte. Imi pare rau de tine. Stiu ca e nasol ca parintii sa fie despartiti. Funda?

| Dragunov5767 a răspuns:

Ajut-o sa inteleaga aceasta situatie, chiar daca nu este usor, femeile pun suflet intr-o relatie, barbatii mai uita si uneori nu-i mai intereseaza si s-a vazut clar asta ca deja are pe altcineva. Incearca sa-i explici ca nu va ramane singura, te are pe tine si o sprijini, iar ea o sa-si gaseasca jumatatea sau o sa accepte situatia asa cum este, explica-i ca nu are de ce sa se omoare, frustreze sau streseze pentru acest lucru, viata e frumoasa si nu ar trebui complicata asa, daca el este fericit, ajut-o pe mama ta sa fie din nou fericita

| T0T a răspuns (pentru Dragunov5767):

Femeile pun suflet pe dracu. Tocmai ziceam că cam 70% din divorțuri sunt făcute de femei. Nu știu din ce univers paralel ne scrii.

| Florentina_Mariana_1996 a răspuns:

Pai ce pot să-ți spun. Eu nu mi-aș lasă mama pentru nimic în lume.ai ales în starea în care se află mama ta bun să spunem că ai pleca la tatăl tău dacă mama ta intr-adevar se omoară ai putea să-ți asumi vina toată viața aștept un răspuns din partea ta?

| gabidanila a răspuns:

Du-te la psiholog cu mama ta si discuta cu tatal tau si rezolvati cumva problema

| Ssimonne a răspuns:

Trebuie să ai mai multă răbdare cu ea nu este ușor nici pentru mama ta nici pentru tine dar este greu pentru mama ta să știe că e cu alta convingeo să meargă la un psiholog să poată depăși momentul dar nu o lasă singura doamne fereste dacă face ceva poate o sa o ai pe constiinta