| Happy33 a întrebat:

Pe Youtube chiar castigi bani daca pui videoclipuri? Vreau raspunsuri serioase.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, dar destul de putini comparativ cu munca depusa. ORicum, trebuie sa ajungi la un numar destul de mare de abonati si view ca sa inceapa sa te remarce Youtube si sa-ti dea bani. Nu-ti imagina acum ca pui un videoclip si gata vine milionu acasa. laughing)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da poti castiga bani din asta. Pentru inceput ai nevoie sa publici video-uri cu un continut interesant, original si trebuie sa publici constant. Daca ajungi sa ai view uri multe poti face un contract cu Youtube si ei sa puna reclame pe video urile tale. Apoi vei castiga bani in functie de cati vizualizeaza reclamele, cati fac click pe ele samd. Sa nu crez insa ca sunt bani multi, in Romania este tare daca scori 10$ la 100.000 view uri.

Cei care castiga bani seriosi din asa ceva nu se bazeaza efectiv pe banii de la Youtube. Ei au contracte de publicitate, fac plasare de produse, participa efectiv la evenimente de promovare samd

| aCek1ng a răspuns:

Poti face bani din postarea materialelor originale si daca activezi generarea de bani.

| RainbowD a răspuns:

Salut. Da. Din Youtube poti face bani, de exemplu ca gamer, artist, etc. Din cate stiu eu la 1000 de vizualizari primesti 2 dolari, dar trebuie mai intai sa semnezi un contract cu Youtube, iar videoclipurile sa fie originale si sa nu incalce drepturi de autor.

| suntserios a răspuns (pentru RainbowD):

Lool 2$ la 1000 vizualizari. Si mersi daca pentru Romania iei 5 centi la 1000vizualizari

| BonyBiby a răspuns:

Castigi bani in functie de vizionari si de like-uri.În realitate, apreciez că (să-mi spuneți dacă greșesc) maximum 50 de bloggeri din România câștigau mai mult de 50 de euro/lună, iar dintre aceștia doar vreo cinci-șase puteau să se laude că trăiesc decent din ceea ce scriu, adică au venituri medii de peste 1000 de euro pe lună.
(România e totuși o țară fericită din acest punct de vedere; am vorbit de-a lungul timpului cu câțiva bloggeri din țările vecine și m-au considerat probabil mitoman când le spuneam că poți câștiga câteva sute de euro pe lună din această activitate – și asta deoarece bloggerii respectivi, în afară de produse de teste, nu primeau niciun ban din advertising.)De anul trecut au început să apară legendele cu veniturile vloggerilor. Atenție, nu vorbesc despre contractele de promovarea încheiate în România cu diverse branduri, ci despre veniturile din reclamele afișate de Youtube pe clipurile respective.