| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au citit romanul ION, de L.Rebreanu:
Care este motivul, dar pretextul bătăii dintre Ion şi George Bulbuc?
Dau funda!happy

1 răspuns:
| sweetrose24 a răspuns:

Ion intruchipeaza taranul roman care va face orice pentru a obtine pamant, asa ca Ana este cea care poate sa-i ofere acel pamant mult dorit prin casatorie, desigur George tine la Ana si acesta este motivul bataii in mare parte(desigur tatal Anei nu este de acord cu relatia dintre fata lui si Ion, preferandu-l pe George, poti sa consideri ca motivul poate fi si mandria lui George care se simte tradat de Ana care ii era promisa lui de Vasile, tatal Anei).