| lorena15 a întrebat:

Pentru cei care comenteaza, rad sau ii badjocoresc pe ceilalti, ganditi-va putin, sigur ati avut si voi, macar odata, frica, ca altii o sa rada de voi sau o sa isi bata joc de voi, eu nu mai vreau fite si impresii din astea de doi bani, am vazut si aici intrebari de genul, ca nu stiu ce sa faca, ca, colegii\prietenii rad, si eu sunt 100% si gura ca la aceasta intrebare se vor gasi,, destepti,, care sa comenteze, bai frate cu ce va ajuta comentariile? si frate daca gresesc litere, asta este! poate m-am grabit dar nu trage-ti concluzii fara explicatie si terminati cu rasetele si comentariile. intrebare: voi ati fost intr-o situatie asemanatoare?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In cazul in care,o intrebare este pusa cu inteligenta, scrisa gramatical corect, cat de cat(ca ai mancat o litera nu ar fi nimic, dar sunt unii care nici nu se exprima bine romaneste!), raspunsul este pe masura.Fiecare am facut greseli si poate o sa mai facem,dar,daca cineva este mai matur si vrea sa dea un sfat,ca un copil sa nu greseasca si el,sfatul/cearta ar trebui primite nu ca o urecheala,ci ca un lucru bun, o povata trasa din greselile altuia.
Comentariile, unele bune, la obiect, altele rautacioase, altele puerile( sunt multi copii de 7-8 ani,care dau "sfaturi"),sau altii,maturi,care nu au curiozitatea sa se uite,sa vada cam ce varsta au cei ce intreaba,pot fi luate in seama,dupa cum crede fiecare.
Da,am fost pusa in situatii diferite,de la jigniri grosolane pana la comentarii rautacioase,fara a se sti cu cine vorbeste(din anumite comentarii se poate deduce varsta).Dar am incercat mereu sa trec peste, sa explic ce am de explicat, de sfatuit, iar la cei care au continuat cu injuriile, mai exista si "ignor".

| lorena15 explică (pentru pietrean):

Dar dar acele,, sfaturi,, vin spuse foarte urat

| pietrean a răspuns (pentru lorena15):

Dupa cum am spus, totul depinde de cum este adresata intrebarea, de subiectul intrebarii.
Am vazut, o intrebare pusa de o fetita de 11 ani, indragostita de unul de vreo 20 ani, alt copil mic, intreba de sexul in trei.Astfel de copii,trebuiesc putin trasi de de urechi!
Din cele cateva persoane mature(si le cam stiu pe toate),care incearca sa dea sfaturi copiilor,adolescentuilor, tinerilor de pe acest site, nu am vazut nici-un cuvint sau sfat, spuse vulgar sau "foarte urat".Dar raspunsuri din partea unora, de nu-ti pot spune cat erau de jignitoare!

| lorena15 explică (pentru pietrean):

Ok mersi funda:*

5 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Draga lorena. sunt unii cu fite si impresii, treaba lor. Insa gramatica si ortografia ba chiar si exprimarea ingrijita nu sunt nici fite nici impresii. Cand vrei sa dojenesti pe cineva asigura-te ca scrii corect in limba romana fiindca din pacate, oricat de mult te supara ce-am sa-ti spun, daca scrii flagrant gresit lucruri elementare, oamenii putin mai seriosi nu te vor lua in seama.

Cum ar fi trageti scris impreunat ca e prezentul de la pers a doua plural. Ca e trageti concluzii nu trage-ti pantalonii pe tine. Asa ca chestie.

Acu supara-te fa scandal dar rogu-te scuza cu m-am grabit nu tine. Adevarul e ca nu invatati la scoala. Stati pe facebook si pe TPU.

O zi buna.

| lorena15 explică (pentru AlexanderAdrian):

Asa si ai o problema ca nu invat eu la scoala?