| mihaela0205 a întrebat:

Pentru divizibilitate, se folosea semnul "/".
Si am 2 / 10, deci 2 este un divizor al lui 10.
Deci 10 /\ 2, adica 10 nu este un divizor al lui 2, este un multiplu.
Deci ultima relatie este scrisa corect?

5 răspunsuri:
| Lykan a răspuns:

Relatia ta este corecta logic daca inmultesti pe doi cu un nr x ajungi la 10 concluzie 10 este un multiplu 2 este divizor(x=5)

| yoysabella a răspuns:

De obicei scrii ca 10 este multiplul lui 2 punand trei puncte pe verticala in loc de "/".

| mihaela0205 explică (pentru yoysabella):

Stiu asta, deci e corecta ultima relatie, nu?

| yoysabella a răspuns (pentru mihaela0205):

Da, este corecta...10 nu e divizor al lui 2, ci multiplu

| Marinela_Mary_1990 a răspuns:

Cand scrii 10/2 te referi ca 10 e multiplu de 2 ceea ce e correct dar 10 nu e divizibil cu 2 trei puncte si | sunt semnele cel mai des folosite