| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fumatori : De cat timp aveti acest viciu? cu ce ocazie v-ati apucat sau cine v-a influentat? care a fost reactia parintilor cand au aflat?

3 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Nu inteleg cu ce te-ar putea ajuta raspunsurile la intrebare si de ce te intereseaza.Pe la 17 ani m-am apucat de fumat desi consideram ca este o prostie si nu suportam fumulPrima tigare am fumat-o in casa. Aveam puse deoparte pentru mama pentru ca daca ramanea fara era foarte nervoasa.Nu aveam de gand sa trag in piept.Am sperat ca voi reusi sa o determin sa incerce sa se lase sau sa fumeze mai putin si sa nu mai fumeze in camera.Aiurea.A zis ca eu nu trag in piept si nu inteleg de ce nu se lasa.Asa ca am riscat stiind ca da dependenta.Culmea e ca nu am obtinut ce vroiam in schimb la liceu am fost acceptata intr-un grup al fumatorilor in care as fi fost primita si daca nu fumam probabil.Mai grav a fost ca am fumat tigari tari.Acum fumez la cafea dimineata si rar ziua. Tata a zis sa fumez la cafea, el a aflat mai tarziu.Ar fi fost culmea sa indrazneasca sa zica ceva parintii mei dupa ce m-au afumat cu fumul lor.Ma asteptam totusi sa nu fiu oarecum incurajata. Daca nu te-ai apucat de fumat nu te apuca.

| Alexxe a răspuns:

Buna.
Fumez de aproximativ 3 ani. Ocazii apar, oricand, sa fumezi.chiar daca nu fumezi tu, vei avea pe altii in jurul tau care vor fuma. Influentat nu esti neaparat de anturaj, ca nimeni nu mi-a pus tigara in gura cu forta. influentat esti de ce vezi, de ce traiesti. Reactia parintilor a fost destul de intelegatoare, dat fiind faptul ca nu fumez excesiv. Daca te-ai apucat de fumat, cu parintii fii cat poti de discreta, pentru ca nu le poti stii reactia, si, cu cele mai calduroase vorbe iti spun sa incerci sa le lasi. Nu sunt bune de nimic, cum ziceai si tu, sunt doar un viciu.
Sper ca te-am ajutat. Bye

| BloodxD a răspuns:

Buna!:*Fumez de vreo 3-4 luni, dar nu fumez in fiecare zi, odata la vre 4-5 zile(pentru ca la scoala n`am cum s fumez ca sunt singura din cls care la mai traglaughing)...Nu m`a influentat nmn.Am vrut s vad doar cum e...Consider ca nu sunt dependenta, desi trag fumu` in mine. Pot sa ma las oricand pentru ca nu simt nevoia sa fumez, decat in situatii d criza, cand sunt stresata ff mult. Mama mi-a vz pachetu` in buzunar si m`a intrebat, si i-am zis ca doar am incercat si ca pachetu` e al unui prietenbig grin Nu m`a crezut evident, a spus ca ma spune lu` tata(nu m`a zisbig grin, ca am convins`o) si a spus ca nu e bine c fac, dar e trebuie mea, o sa vad eu mai tarziubig grin

Pa, pa:*