| LunaLuiMarte a întrebat:

Peste cateva zile vreau sa plec de acasa; am 18 ani si jumatate, deci, din punct de vedere legal, parintii nu ma pot aduce inapoi cu forta. M-am saturat sa fiu bataia de joc a lor, calul lor de bataie, m-am saturat de palmele, pumnii si loviturile primite de-a lungul anilor, m-am saturat de reprosurile adresate mie, in care imi spun cat s-au straduit sa ma creasca si cum din cauza mea si-au ratat viata, m-am saturat sa mi se spuna ca nu fac nimic si nu-s buna de nimic, desi in lipsa lor fac toate treburile ce se cer facute in gospodarie.

Vreau sa merg in Bucuresti, sa stau cateva zile la iubitul meu, apoi sa imi caut de lucu undeva si sa sper sa gasesc o batranica dispusa sa ma primeasca in gazda in schimbul unei sume nu prea mari de bani.

Ajutati-ma cu un sfat, va rog! Nu stiu ce decizie sa iau...Ma gandesc la ce voi face in toamna... Poate sa imi fac transferul la un liceu din Bucuresti, sa continui sa lucrez part-time in acelasi timp, sa reusesc cumva sa ma intretin de una singura. Daca mai raman mult aici, ma vor distruge psihic.
Nu mai pot!

5 răspunsuri:
| aditzuca a răspuns:

Nu te pot aduce inapoi, Totusi daca nu ai o slujba asigurata..Macar iubitul tau sa aiba una. Daca nici asa te poti duce la politie pentru abuzurile facute de ei...Si se poate rezolva fara ca tu sa mai trebuiasca sa pleci si sa iti faci probleme... Daca nu vrei asa te poti duce in Bucuresti si angajeazate Part-Time, Dupa ce termini liceul si toate cele angajate si continuati viata.
Trista situatia totusi.
Mult succes

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu ai sa reusesti sa inveti si sa te si intretii singura. sa chinuie oameni cu facultate si cu pregatire. nu ai sa faci rahatu praf daca pleci de acasa, macar acolo ai un acoperis deasupra capului

| snzpaul a răspuns:

Nu fă asta, chiar nu fă asta.
O să regreți mai târziu, o să le frângi inima, te-au crescut 18 ani, cum au știut, dar te-au crescut și din moment ce ai cont și pe TPU ai și condiții acasă, internet, s.a.m.
Spune-le că nu îți place cum te tratează și ce simți, poate se va schimba ceva.

| MD0 a răspuns:

Trista situatie! Totusi eu as mai sta acasa pana as termina macar liceul, este foarte greu sa duci o viata singur si mai ales ca vrei sa te duci la Bucuresti unde sa stii ca nu e mai bine ca acasa, orice ai crede. Sunt oameni rai in lumea asta, si acolo ai fi a nimanui. Nu spune ca te va apara iubitul sau ceva, nu va fi asa. Incearca sa mai rezisti pana termini liceul, dupa cauta-ti un loc de gazda, intereseaza-te foarte bine despre el sa stii ca oamenii care locuiesc acolo nu vor incerca sa profite de tine. Nu stii peste cine poti da.
Dupa incearca sa iti gasesti o slujba, deja nu mai trebuie sa fie part-time deoarece ai terminat liceul. Daca vrei sa intri la facultate, mai asteapta un an pana te acomodezi in locul unde te vei muta.
Mai mult nu stiu ce sa iti zic.

| JenniferD a răspuns:

Nu mai bine iti gasesti un loc unde sa stai vara asta, eu stiu o matusa, bunica, la vreo verisoara, dar cu acordul lor, ca sa nu ai probleme la toamna la scoala.asa n-o sa ai nici probleme cu ei si o sa te si relaxezi. fugitul de responsabilitati sau de acasa nu este o alternativa. gandeste-te ca daca nu va merge cum zici tu iar nimeni nu angajeaza o persoana fara liceu si poate iubitului tau nu ii va cinveni situatia(nu e cazul sa te bazezi pe el) si dupa cateva zile vei fi nevoita sa te intorci acasa cu coada intre picioare, fii sigura ca atunci ei se vor comporta si mai rau (stiind ca i-ai dezamagit, sau i-ai facut de ras ). asteapta macar sa termini liceul si dupa aia poate iti schimbi gandurile.nu te baza pe nimeni numai tu faci ceea ce e mai bine pentru tine, nimeni altcineva.