| Denisa a întrebat:

Pf...ma cert in continuu cu mama. E dificila rolling eyes. Era obisnuita sa ii zic tot, sa comunicam si sa ne prostim cu "giuguleli" insa am crescut si am prieten si nu mai am timp de prostii. I-am zis si ei dar mereu imi zice: comunicare, comunicare. Vaii... e enervanta x-(. "De ce stai pe mess"? e proasta x-( nu stau mai mult de o ora si, si at ca sa imi fac temele. Problema e ca, atunci cand ma enervez fac urat si o jignesc in toate felurile posibile iar apoi imi pare rau. Faza e ca ea petrece acasa doar jumate de an dintr-un an pentru ca munceste in strainatate. Nu vreau sa o supar si sa ma cert cu ea cand e acasa, dar pur si simplu ma scoate din minti. Eu nu accept sa mi se dea ordine sau sa mi se zica ce nu fac bine si ea nu pricepe. Ma tin de scoala, sunt premianta, ma inteleg cu tati bine si cu toti dar femeia asta e imposibila x-(. Ce sa fac, cum sa vb cu ea sa ma lase in pace si sa nu mai fie asa cicalitoare si sa ma lase odata cu "comunicarea" asta? rolling eyes

10 răspunsuri:
| brunetteee a răspuns:

Pai stai de vb cu ea si zii ca nu mai iejti o copila rolling eyes, ca ai crescut, ca ai nevoie sa fii si tu putin mai libera sa nu te mai streseze`straight face

| Arthur a răspuns:

Cu părere de rău pentru tine, vreau să-ţi spun un singur lucru : pentru părinţii noştrii rămânem copii până când aceştia dispar. Şi ca să fiu scurt o să-ţi dau câteva perle de înţelepciune : '' Aminteşte-ţi să-i ţii pe cei dragi de mână şi să preţuieşti acel moment pentru că într-o zi acea persoană nu va mai fi lângă tine. ''
Cândva vei fi dorit ca acele jumătăţi de an, în care consideri că ai fost cicălită şi giugiulită, să fi durat o viaţă. Acum poate vorbele mele nu au prea mare valoare pentru tine, dar, aş vrea să-ţi aud părerea când şi tu ca mamă îţi vei giugiuli fica, egal că e la liceu, facultate sau măritată.
Mult succes!

| Green a răspuns:

Mai intai eu zic sa vorbesti cu ea, cu calm.
Iar in jumatatea aceea de an in care e acasa, fii si tu mai intelegatoare, ca dupa faci ce vreiwinking
Vorbeste si cu tatal tau ca poate iti tine partea.
Ca nu e crima daca stai 1 ora pe mess.
Eu stau si 6 in vacante laughing si ai mei fac urat, dar le trece.
Asa ca vorbeste cu ea! happy

| inna_1376 a răspuns:

Probabil tu nu ai inteles ca mama ta cat timp e acasa vrea sa stea m-ai mult timp cu tine, pentru ca ii lipsesti cand nu esti aproape de ea.Trebuie sa o intelegi si pe ea, cand vine acasa se asteapta sa gaseasca fetita care a lasat-o. tine la tine si face asta pentru binele tau sa stii, incearca sa fi si tu m-ai intelegatoare.

| Silvia a răspuns:

Si stii cati copii ar vrea sa aiba o mama ca a ta? Sa comunice? Tu ai crescut acum si mama ta ti se pare plictisitoare, dar vei vedea mai tarziu cat vei regreta ca nu ai fost aproape de ea in perioada asta.
Desi nu cred ca e bine ce faci, incerc sa iti dau un sfat. Vorbeste calm cu mama ta intr-o zi si explica-i ca ai crescut si ca nu mai esti mica pentru a sta mereu cu ea sau pentru a ii da explicatii mereu ce faci.Desi ti-am zis, nu e bine ce vrei sa faci.

| malinutza a răspuns:

Du-te la ea si zii ca iti pare rau pentru toate felurile in care ai jignit-o si explica-i ca te deranjeza faptul (ce te deranjeaza pe tine ). Zii ca o vei respecta daca si ea te va respecta pe tine. Mult Noroc

| PurpleLadybug a răspuns:

Eu zic sa iti faci timp si pentru ea. hai sa zicem ca ai crescut si-o chestii d'astea... dar poate ea chiar se va simti bine cand o sa'si aminteasca si o sa faceti toate acele chestii impreuna. Pe tine nu te coste decat putina rabdare, si mai apoi poti ajunge chiar sa te distrezi facand acest lucru. In schimb ea se va simti super alaturi de tine, pentru ca oricat ai creste tot fetita ei esti. In legatura cu "comunicarea" ii poti explica frumos ca acest cuvant incepe sa te streseze. Eu zic sa nu-l implici pe tatal tau in asta, pentru ca daca discutia dintre voi doua va evolua spre o cearta, o perla din partea tatalui, chiar daca iti tine partea, te'ar putea enerva si pe tine. Si apoi numa' sa vorbiti ca omaneii nu o sa mai puteti. profita acum cat poti de clipele aaturi de mama ta din copilaria pe care inca o mai ai, pentru ca apoi o sa-ti fie dor de toate acele clipe, si ai da orice pentru a le aduce inapoi. Poate suna a vorbe de duh, dar nu am ce face... pur si simplu sunt niste sfaturi. Incearca doar sa "comunici"laughing mai mult cu ea. Spune'i ce te deranjeaza si intreab'o ce o deranjeaza pe ea si cand veti ajunge la un anumit punct ai sa vezi ca totul va fi bine si frumos. Daca tot o jignesti ea o sa incepe sa te lase in pace, dar se va indeaparta tot mai mult de tine si atunci ai sa vezi tu cearta in fiecare zi.
Take carepeace sign

| anss23 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa o jignesti chiar daca te enerveaza tare. Explica-i cu frumosu' ca nu mai esti un copil mic.happyintr-o zi o sa-ti doresti ca aceste momente sa nu fi trecut niciodatahappyar trebui sa pretuiesti momentele petrecute cu ea pentru nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul.

| T. AC a răspuns:

Ai putea sta de vb cu ea dar trebuie sa ii spui ca cresti ei de fapt de asta ii este teama ca cresti ii creste fetita si ii lipsesti nu te poate vedea cum cresti intr-o femeie puternica pe picioarele ei si ne avand cum sa iti atraga atentia gaseste motive dar nu o condamna ea nu stie exact ce se petrece sau de ce face asta trebuie ajutata sa realizeze si tu trebuie sa iti controlezi temperamentul ajungi in stadiul meu si a altora cand ai un sef in preajma ta nu fa ca si mine il pocnesti in bot big grin un cap in dantura i-au cazut 3 dinti si a tacut laughing dar am facut-o pentru ca se lua de toti si isi facea taina de colegii mei chit ca ei trageau pe branci in fine deci incearca sa vb cu tatal tau sa ii spuna el ce se intampla si apoi sa intri si tu in discutie si sa lamuriti toate petrece putin timp cu ea incearca sa ii amintesti cum erai dai satisfactia asta si asa te va lasa happy crede-ma

| gigiro a răspuns:

Cris ti-a raspuns exceptional de frumos, m-a uns la inima. Dar eu nu pot fi atat de buna ca si el. Eu trebuie sa-ti fac o sapuneala, pentru ca nu-mi place ce spune o fata care e premianta. Daca asa gandeste o premianta, ma dezamagesti totql, as fi crezut ca esti '' corigenta '' la o disciplina care nu se preda in scoala, se invata acasa.Crezi ca mama ta nu se simte intr-un fel vinovata, ca sase luni pe an te lasa cu tatal tau? Stii tu cum se munceste in strainatate? Nu stiu ce face mamica ta, dar in Austria unde locuiesc eu, se munceste ''la greu '' pentru 6€ pe ora, nu ai timp nici sa mergi la wc. Tu ai un prieten, si e mai valoros decat mama ta, nu ai timp decat pentru el. Cand te va parasi sau il vei parasi, sa nu te duci la mama sa te plangi, ca n-o sa aiba timp de tine.