| anonim_4396 a întrebat:

Plz! Pe mine ma enerveaza unul la scoala care e mereu invidios pe mine si ma jigneste. CE SA FAK? dau fundita! P. S. vreau raspunsuri care sa-mi fie de >folos!

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Invidia apare atunci cand o persoana nu e multumita de ea insasi si vede in altii ceva ce el/ea nu are. Invidia eu o consider o boala cu care orice om cel putin odata in viata s-a confruntat cu ea!
Invidia in loc sa faca bine face rau,in loc sa construiasca,distruge!
In cazul tau ar trebui sa ignori persoana respectiva si toate persoanele invidioase pentru ca din moment ce acea persoana vede ca nu o mai bagi in seama, vede ca iti este indiferent ceea ce face si ce spune atunci si ea va inceta, asta daca este un om normal la cap!
Daca tu ii arati ca te doare si ca iti pasa de ceea ce zice nu faci altceva decat sa ii dai satisfactie si sa ii "hranesti" rautatea si invidia.
Arata-i ca nu esti cum spune el/ea. Si asta o poti face doar prin ignoranta si indiferenta.
Nu uita acolo unde este invidie este si rautate si dusmanie.
Fii fericit/a! O zi insorita si cu zambet iti doreschappy

8 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Ce sa-i faci daca gelozia ii iese pe urechi?
In locul tau ia-s fi sters una sa ma tina minte si m-as fi dus si la diriginta/diriginte...
Pai da. ce-i asta? Se da el mare si tare da cand da de belele o sa fie ca un miel la taiere...

| DragosConstantin a răspuns:

Poti sa fi desteapta si sa-l ignori sau sa-i spui sa-si vada de treaba lui sau te poti cobora la nivelul lui si sa-l jignesti si tu sau sa-l injuri laughing decizia iti apartine.

Răspuns utilizator avertizat
| HerraAbst a răspuns:

Indiferenta doare cel mai tare.

Trateaza-l ca atare si nu-i da apa la moara. Vei avea de castigatwinking

| taxy2heaven a răspuns:

Culmea e ca am citit raspunsurile dar niciunul nu s-a gandit ca poate chiar te place dar e prea jenat de colegi pentru ca multi fac asta sa para ca te urasc dar de fapt ei te plac e chiar dovedita stiintific se zice ca face asta sa fie observat, apoi e invidios pentru ca poate nu-i dai nici o sansa, iar cand vede ca nu te poate avea trece la jigniri de cele mai multe ori e adevarat persoana care face chestiile care zici de fapt o place pe cea pe care o enerveaza.Bafta mai degraba cred ca te placewinking

| SoniaaaMihaelaa a răspuns:

Pai eu iti zic asa : el face aceste lucruri doar pentru simplul fapt ca tu esti mai buna la el si te jigneste tot din asta pentru ca e gelos ...bine acum depinde si din ce e invidios. Invidia se manifesta diferit in functie de caz, dr ti-as sugera ori sa ii arati ca este invidios degeaba si daca vrea sa fie si el la fel ca tine sa incerce sa fie mai bun (asta daca iti e prieten, amic ) ori poti sa nu il bagi in seama si cu siguranta te va lasa in pace. ser ca te-am ajutat funda?

| andreiutza1999 a răspuns:

Nu-l baga in seama, am fost si eu in situatia asta.

| Mihaella_Laura_1933 a răspuns:

Poiii nu ar ttrerbui sa te intereseze cel zice acel baiat adica daca coficientul lui este atat de slab ar trebui sa fii indiferenta de tot ce zice.De obicei cand cineva te jigneste sau este invidios si rautacios cu tine nu ar trebui sa il bagi in seama, fii indiferenta fata de el il va durea cel mai tare:X:X:X:*Funda plizzz; Dhappy;*