| baba a întrebat:

Pot da bacul pe două sesiuni? Spre exemplu pot promova la română, istorie şi engleză în prima sesiune şi pe restul să le pic şi să le dau la a doua sesiune? Sau va trebui în a doua sesiune să le dau din nou pe toate?

Răspuns Câştigător
| Dozer a răspuns:

Din cate stie eu, poti lua bacul la 2 obiecte si sa le pici pe toate, dandu-le in sesiunea a2a, cu exceptia probelor de oral, daca pici la romana oral va trebui sa dai tot bacul din nou.

19 răspunsuri:
| Zoombe3 a răspuns:

In sesiunile urmatoare vei da doar materia pe care ai picato. In prima le vei da pe toate, urmatoarele sesiuni, nu se vor sustine decat la materiile nepromovate. Te poti interesa si pe edu.ro,dar am dreptate.

| baba explică:

@zoombe3 am citit pdf-ul de pe edu în întregime şi n-am găsit decât o formulare imprecisă cu privire la chestia asta. Tocmai de-asta am întrebat.
La ei scrie în felul următor: "CandidaŃii care au fost eliminaŃi de la o probă, nu mai pot participa la probele
următoare si sunt declaraŃi „eliminaŃi din examen", fără posibilitatea recunoasterii,
în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării."
Şi mie mi-a spus ieri cineva că în sesiunea a doua se dau doar cele picate, de-asta nu prea ştiu ce să cred. Le-am dat mail pe edu.ro dar nu mai am răbdare să aştept răspunsul.

| oooooooo a răspuns:

La a doua sesiune dai examen doar la materiile la care ai picat in prima sesiune.nu le dai din nou pe toate.
dar vrei sa iti petreci vara invatand pentru examenele din toamna? incearca sa le iei pe toate in prima sesiune, nu e foarte greu!

| baba explică:

@aditza: cred că vreau să-mi petrec vara învăţând. Imaginează-ţi treaba în felul următor: acum învăţ impecabil la jumate, pe urmă impecabil la cealaltă jumătate, mai precis la materiile la care nu mă descurc aşa bine: exemplu, româna.
În sesiunea a doua lucrarea mea se va contrasta în ochii corectorilor cu lucrările analfabeţilor rămaşi corijenţi, rezultă că voi lua notă mai mare decât în prima sesiune. Eu cred că e genial să dai bacul sesiuni.
Mulţam pentru veste!

| lari mihaela a răspuns:

Nu stiu exact cum ii acum dar cand am dat eu daca picai in prima sesiune, in a doua dadeam din nou din toate materiile

| psiholoaga a răspuns:

Pe de alta parte, stai un an pe bara sau intri la facultati sau postliceale dubioase.

| Zoombe3 a răspuns:

Pai eu am picat si prima si a doua sesiune la mate anul trecut, iar anul asta dau din nou, doar la mate nu la toate materiile. Un coleg al meu a picat la 3 materii in prima sesiune, in a doua a mai luat o materie si acum mai are 2 materii de luat. Nu stiu ce sa zic, ai putea sa mai incerci sa te interesezi la liceu, poate gasesti pe cineva care sa aiba habar de asa ceva. Succes

| baba explică:

@psiholoaga: în străinătate facultatea începe de două ori pe an. O dată cu semestrul de vară şi o dată cu cel de iarnă big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca pici la oral trebuie sa dai din nou toate probele, daca nu,. dai la materiile la care ai picat

| oooooooo a răspuns:

Ok, daca asa crezi tu ca e mai bine! eu am invatat la toate si nu am avut probleme. dar am invatat tot timpul.nu m-am apucat in ultima perioada sa tocesc.nu ajuta.
ai luat in calcul si faptul ca nu mai ai mari sanse sa ajungi la facultatea la care vrei? te-ai gandit ca nu mai conteaza foarte mult ce note iei, daca dai a doua oara? da, sunt note mari, dar totusi, vrei sa fi cel mai bun dintre cei mai putin buni?

| baba explică:

Cum adică cel mai bun din cei mai puţin buni? Eu am alte metode de-a mă măsura cu ceilalţi în momentul în care am nevoie de-a mă afirma, nu mă voi simţi umilită că am ieşit cea mai bună dintre corijenţi, m-ar durea în cot, atâta timp cât ştiu că pe diploma mea de bac va fi trecută o notă mai mare de 9 şi ceva.
La facultatea la care vreau eu se intră pe baza mediilor din clasele 9-12 şi pe baza notei la bac. Am medii bune pe 9-12, un 8 la bac m-ar nenoroci. Cu un 9 şi ceva am şanse să intru.

| oooooooo a răspuns:

Da, dar e un 9 luat in a doua sesiune.mai poti intra la facultatea pe care vrei sa o urmezi?

| baba explică:

Da, pot. În condiţiile în care facultatea mea începe "anul" de două ori pe an: o dată cu semestrul de iarnă şi o dată cu cel de vară. Pot începe din ianuarie.

| oooooooo a răspuns:

Atunci, ce pot sa mai spun?! am incercat sa te conving, dar esti incapatanata si o sa dai bacul in doua sesiuni.ca la facultate.mult succes la examene, sa iei numai 10.

| baba explică:

Mulţam mult, aditza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia zi, asa ai facut pana la urma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am luat la toate 3 probele 5, ce se intampla, dau din nou toate probele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da