| doareu_6634 a întrebat:

Pot face avort la cerere fara aprobarea parintilor daca am doar 16 ani? mi-e frica ca in urma violului am ramas insarcinata... ajutati-ma mi-e fricasad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetito, ti-au spus-o mai multi, vorbeste cu mama ta, mergeti la politie, iar dupa aceea iei hotararea impreuna cu ai tai. daca nu vei merge la politie, intotdeuna te va cauta stiind ca iti este frica de el.chiar vrei sa mai pateasca si altele asa ceva?

23 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

De data asta sunt de acord cu eu_o_mare_enigma...

Bafta!

by Psihoyounger

| inna a răspuns:

straight face glumesti?

Vb repede cu cineva!

Succes!

daniela
| daniela a răspuns:

De ce nu vorbesti totusi cu ai tai... ti-ar fi mult mai usor si ai trece mult mai repede peste tot.

| Pho3nix a răspuns:

Vorbeste cu parintii URGENT.

| Leea1234 a răspuns:

Si de ce nu te-ai dus la politie imediat ce ai scapat din mainile nenorocitului? acum crezi ca mai au valoare vorbele tale, in fata parintilor, a politiei ...sigur nu te vor crede! cat despre avort, sigur ca se poate face, dar iarta-ma, constiinta si religia, nu ma lasa sa-ti dau mai multe indicatii, nu te pot indruma (sfatui )sa ucizi un suflet nevinovat, fie el si rezultatul unui viol! iarta-ma, dar nu pot! FII TARE, SI INCEARCA SA-I EXPLICI MAMEI CUM STAU LUCRURILE!

| Dorinel a răspuns:

Deci no com...adica ai mai pus intrebarea asta nu stiu cand si ti s-a spus sa vb cu parinti acum inteleg ca nici sa ii spui "mama ma f#tut unu" incearca sa o iei cand e dispozitia mai buna... apropo in legatura cu avortu, acum nu stiu sigur dar am inteles ca poti ramane cu sechele pe viata...asa ca mai bine vorbeste cu cineva...doamne trebuia sa te duci imediat nu dupa luni de zile... ce astepti sa vada maicata ca ai burta de 3 metri si sa te intrebe ce e cu ea si tu ii zici ca ai mancat fast food-uri! SFAT MEU SI NU NUMAI AL MEUbig grinUTE SI VORBESTE CU MAICATA, TAICATU, VERISOARATA, CINE IN CARE AI INGREDERE...Bafta si ai grija de tine tongue

| Andreeagen a răspuns:

Poate ca nu ai o rel prea buna cu parintii taihappy dar in cazu asta cel mai bine ar fi sa vb k eihappy poate ca nu iti e prea comod sa faci asta dar straduieste'te
a si din intrebarea ta reiese ca nu sti sigur daca esti insarcinata fa un test de sarcina happy si nu din punct de vedere legal nu poti face un avort la 16 ani fara acordu parintilorhappy nici un doctor nu ar accepta astahappy cel putin nu unu k constiintahappy orkm daca gasesti unu care e dispus sa faca asta te va costa cel putin dubluhappy asa daca te mai duci si la politie si denunti violu cred ca il faci gratis k e oferit dn partea statului cv de genu nu stiu prea binethinking
Succes!

| kitty_8919 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu parinti de ce sa suferi tu si ala bine mersi poate sa mai violeze si alte fete in continuare gandeste-te ca daca tu nu declari la politie pot sa mai aiba si alte persoane de suferit

nu stiu daca se poate face avort fara parinti nu am trecut inca prina sa ceva si nici nu imi doresc...
sper sa iei decizia cea mai buna chiar imi pare rau de ce ti s-a intamplat

| Crisu_8081 a răspuns:

Si eu am trecut prin ceva asemanator cand eram mai mica... Spune-le alor tai.Nu tu esti de vina pentru ce s-a intamplat.Cu cat amani mai mult sa spui asta, cu atat vei avea mai multe probleme.Ai grija de tine, curaj! Numai familia ta te poate ajuta in acest moment.

| LCD a răspuns:

Vorbeste neaparat cu cineva...nu fa asta singura... vorbeste cu cineva! poate fi mai rau! spune-i mamei tale...sau daca nu te intelegi cu ea, unei verisoare, prietene, ceva. si spune-i sa te ajute si sa pastreze secretul. neaparat! sad

| afrodita17 a răspuns:

Deja o dai in ceva de genul cum ca ''violul'' ar fi fost de comun acord...adica nu vrei sa le spui parintilor... ce motiv ai avea de nu doresti sa le spui de ceea ce s-a intamplat? daca intr-adevar esti o victima ...eu ma gandesc ca nu doresti sa le spui parintilor pentru ca poate ai iesit pe ascuns din casa ca sa te duci sa te vezi cu prietenul tau, sau mai stiu eu ce.si el ti-a propus sa faceti sex...si tu nu! nu! cu jumatate de gura .si zici acum ca a fost ''viol''.si nici nu vrei sa le spui alor tai patania.ca nah, pe urma s-ar putea sa ii faca ceva prietenului tau.oricum...nu e singurul scenariu pe care mi-l imaginez eu acum, insa din motiv ce iti doresti sa o dai la ''coteala''cu parintii.nu vad ce altceva ar putea fi... iar cu raspunul la intrebarea ta:mergi la un cabinet particular unde trebuie sa fii insotita de un cineva major care atesta ca e pe raspunderea lui ceea ce se va intampla cu tine pe ''masuta''ginecologului. e ''putin'' ilegal. dar merge si asa... oricum. tare ma intreb de unde ai sa iei tu banuti pentru avort daca nu cumva de la ''violatorul'' tau...ofofof...sanatate!winking

| Adelina_5610 a răspuns:

Trebuie sa le spui parintilor de viol. Apoi mergeti la politie ca sa nu se intample si la alte fete ceea ce ti s a intamplat

| DexTer a răspuns:

@eu_o_mare_enigma are dreptate trebuie sa vorbesti cu ai tai mai intai... ei iti vor binele, nu iti vor face nimic, te vor proteja...si apoi mergeti la politie

| giulya33 a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu mama ta, o sa te inteleaga, doar nu e vina ta ca s-a intamplat asta; mama intotdeauna e alaturi de copiii ei, si eu am copii si stiu ce zic; mergeti la politie, spuneti tot acolo si se va rezolva. Nu te duce singura la medic, e bine sa ai pe cineva langa tine, cel mai indicat ar fi mama, dar daca nu poti. o prietena, cineva in care ai incredere si stimti ca e aproape, iar in privinta violatorului fa tot ce poti pentru a-l aresta, vrei sa-l vezi pe strada liber sa mai faca inca o data ce ti-a facut tie si altor fete? Iti place sa traiesti cu ideea ca el e liber si fara nici o grija, in timp ce tu suferi? De unde stii ca lasandu-l in pace nu te va mai cauta? Capul sus si mergi la politie si denunta-l! Succes si fa-l sa regrete ca s-a nascut!

| alinaandrei a răspuns:

Ti am spus toti mai copile vorbeste cu parintii tai noi suntem niste straini cum sa ti raspunem la intrebare raspunsul afirmativ ce il astepti.nu se poate.parintii tai sunt cei care iti vor cel mai mult binele. vorbeste cu ei ca nu te omoara sunt oameni te vior ajuta sa mergi si la un psiholog

| alinaandrei a răspuns:

Mai copile ti am mai explicat lka intrebarea anterioara, cei mai buni prieteni ai tai sunt parintii.nu te omoara sa stii te vor ajuta ca sunt oameni si esti ce au ei mai sfant. un copil e o binecuvantare la momentul potrivit adica u esti binecuvantarea lor. ei te vor ajuta sa mergi si la un psiholog ce te va linisti.nu sta asa ca nu vei rezolva nimic.cine stie peste ce doctor prost dai. du te iubita si mergi sa vb cu ai tai fara jena si frica

| alinaandrei a răspuns:

Mai fetita ti am explicat toti la intrebarea anterioara. cei mai buni prieteni sunt parintii tai.nu te mananca nu te omoara. mergi fara jena si fara frica si ei te vor ajuta.nu te speria mergi cu incredere.majoritatea celor ce ti am raspuns avem totusi peste 23 de ani si suntem maturi.mami tau poate te duce si la un psiholog acolo vei vorbi si te va ajuta sa mergi mai departe asa daca stai nu rezolvi nimic.nu te gandesti ca se vor supara daca vor afla mai tarziu si ii vei jigni? se vor simti fara putere ca nu au putut sa te ajute ca nu ai avut incdere in ei? mergi linistita si fara jena la ei si discuta.

| alinaandrei a răspuns:

Scz ca am dat atatea raspunsuri dar nu mi mergea site-ul

| romina_7963 a răspuns:

Draga mea sa faci un avort nu e ceva usor si in plus daca nu e facut cum trebuie, risti sa faci alte comlicatii... te va afecta mai mult psihic decat fizic! Vorbeste cu mama ta pentru ca iti va fi greu sa treci prin experienta asta singura. Daca nu te intelegi bine cu mama, vorbeste cu o ruda, sa fie o persoana adulta. Daca ai fost inteleasa aici pe site-ul asta, o sa vezi ca o sa fii inteleasa si in lumea reala. succes.

| bonny a răspuns:

Lol omuleee trebuie sa te invat eu si doar am 12 ani? am trecut prin multe la viata mea dar zau asa anunta politia si vb cu parintii si normal ca va fi greu dar daca u chiar vrei sa se mai repepte violul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Marea ta greşeală a fost că nu ai anunţat poliţia imediat după viol.
Făptaşul era imediat căutat, reţinut şi arestat. Un astfel de om nu are ce căuta în societate.
Oare eşti singura lui victimă? Tind să cred că nu.
Nu înţeleg de ce o fată ca tine a reacţionat aşa! Cât de exigenţi să-i fi avut părinţii şi tot trebuia să cunoască ce ai păţit. Sigur erau alături de tine până la capăt.
Acum în al 13-lea ceas spune-le ce s-a întâmplat fie că este vorba de un viol (trebuie sesizată şi poliţia pentru o anchetă) fie că a fost cu acordul tău. Nu eşti nici prima şi nici ultima fată care trece prin aşa ceva.
Fruntea sus şi mergi mai departe cu simţ al răspunderii fără teama de consecinţe, negative - pozitive.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poti face un avort fara parintii tai, dar trebuie sa fii insotita de cineva care este major. ca sa fi sigura ca esti insarcinata mergi l un control ginecologic, dar grabeste-te pentru ca avorturile se fac pana la 12 saptamana. eu te sfatuiesc sa ii spui mamei tale pentru ca numai ea te poate ajuta. SUCCES SI AI GRIJA DE TINE!

| roxyy_2844 a răspuns:

Poi daca ai fost violata dc nu ai vb cu parintii tai pana acum? una ii sa fii violata si alta ii sa faci sex ca asa ai vrut tu.oh go on...in fine eu zic sa vb cu maicata ca doar ea te poate ajuta...