| bikerfreak a întrebat:

Pot sa dau la facultate de medicina sau farmacie daca sunt la un liceu pedagogic?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Nu conteaza liceul si hai sa iti zic si de ce. Profilul este important pentru ca te va ajuta sa te dezvolti pe obiectele / metria care iti vor folosi, precum biologia, chimia, fizica foarte putin, eventual biochimie, deci un profil de stiintele naturii ar fi ideal de urmat in cazul tau. Nu este insa neaparat sa fii la acest profil, atata timp cat este oricare altul de la Real (mate-info mai este) este in regula. Ideea este ca tu ai nevoie de bac la biologie sau chimie, care se da la profilul real, la celelalte nu. In rest, mai dai examen de admitere la facultate daca e cazul. Daca nu esti la profil real, iti recomand sa te transferi sau sa te orientezi spre litere ori alta facultate. Cheia este sa faci ceva care sa te reprezinte, alegerea iti apartine. Iti urez succes si sper ca am ajutat

| AnonimaOk a răspuns (pentru AnonimaOk):

Materia am vrut sa scriu *
A si nu conteaza liceul ci profilul. Dar daca e pedagogic banuiesc ca se axeaza pe filologie si stiinte sociale, adica profil uman, nu? eu nu sunt la un astfel de liceu si nu pot spune sigur, dar asa cum am mai spus profilul conteaza, de aici bac-ul si eventuale examene de admitere

4 răspunsuri:
| SefaTa97 a răspuns:

Da poti sa dai. happy

| beautifullie a răspuns:

Sigur ca poti. se da admitere la facultatile astea, nu te intreaba nimeni ce liceu ai terminat

| Cuchytzwa a răspuns:

Eu nu cred ca liceul este problema, dupa ce termini liceul poti alege orce facultate vrei... liceul conteaza la meseria ta