| AnneMari a întrebat:

Prietena cea mai buna, si-a facut un nou anturaj.Tot anul scolar trecut a cautat popularitate pe holurile scolii, hi5 si facebook, insfarsit a gasit`o.Eu n`am facebook, hi5, si nici nu tanjesc dupa popularitate, nu ma hranesc cu ea.Acum pe la sfarsitul vacantei popularitatea ei s-a extins si anturajul ei la fel.Normal,eu nu`i pot oferi noi prieteni, care sa ii dea like-uri la pozelaughing si ma rog, sa o considere"tare". Ma sunat acum ceva timp sa ies afara cu ea si inca cateva fete din grupul ei, i-am acceptat propunerea si mi-a spus sa nu mai ies, ca iese doar cu ele acum, si altadata iesim doar noi2.Ma deranjat tare atunci, dar am trecut peste.Am fost odata cu ea in parc si tot la fel cateva fete si baieti din anturajul ei, m-a pus sa stau pe un colt al bancii si nici macar nu se uita la mine.Cand s-a facut seara i-am spus ca plec acasa, am rugat-o sa ma conduca pentru ca era intuneric si in zona noastra sunt foarte multi caini. O prietena fusese pana acasa si cand ne-a vazut ca plecam, a luat-o deoparta si i-a zis"Tu vii inapoi!", a venit la mine si mi-a spus ca ajunge pana unde m-a consud, si a plecat, i-am spus ca nu ma supar, desi nu a fost asa. I-am trecut cu vederea si asta si multe altele.Cand iese cu mine afara ma pune sa stau pe trotuar pe jos sau pe scarile blocului, si ii spun sa vina sa stam in parculet si spune ca nu vrea ca sunt fetele din anturaju ei acolo si na...Cand iese cu ele numai acolo sta.Sta numai pe mess si facebook pe mobil cand iese cu mine.Comenteaza la faptul ca imi truchez pozele excesiv, si mi-a reprosat odata ca"Daca ar vedea un baiat cum arati in realitate nu in poze..."a ras, si eu la fel, desi in gandul meu era ura.Suntem bf de 5 ani, ea se mai poate numi in cazu asta o prietena adevarata pe care sa ma pot baza la greu?

Răspuns Câştigător
| cristina_2606 a răspuns:

Ar trebui sa incepi sa-ti faci noi prieteni si tu.iar pe ea sa o lasi in urma pentru ca nu se poate numi o prietena la cum se comporta cu tine.fara suparare, dar nu trebuie sa induri tu tot ce zice ea. unde sa stai s.a.m.d. poate ca ea a gasit popularitatea dar o prietena cum ai fost tu pentru ea nu va mai gasi.

3 răspunsuri:
| Bojthe a răspuns:

Salut Roxxane scuza.ma data fiind situatia ta faza cu " bff de 5 ani" e doar o iluzie de care te agheti tu. iarta.ma dat asta e adevaul. Acum ceva timp am trecut si eu prin asta cu copii de pe strada mea.Toti audevenit burusc populari. Cum se zice" a uitat cainele ca a fost catel" Eu am procedat asa m.am indepartat cat de mult s.a putut de ei si mi.am fact prieteni pe aceiasi lungime de unda cu mine si acum totul e Ok te.as sfatui sa faci si tu la fel iar cu " BFF" tau sa ramai doar amica in caz ca isi da seama ca popularitatea eeeeeee ( sti tu cum)

numai bine in continuare si nu iti fie frica sa evoluezi.Ea a evoluat tu de ce nu ai face la fel
funda?

| miiky973 a răspuns:

Imi pare rau dar nu cred ca te mai poti baza pe easad

| Fluffy_3776 a răspuns:

Buna Roxanne,
Popularitatea nu este un lucru care sa tina foarte mult timp. In curand ea va realiza ca nu este bine ce a facut si se va intoarce la tine, in schimb, in timpul asta tu nu trebuie sa renunti la ea. Si eu am trecut prin acelasi sentiment. Cea mai buna prietena a mea[pe care o cunosc de 10 ani si de atunci suntem cele mai bune prietene] s-a imprietenit foarte bine cu o colega care de curand se intorsese dintr-o tabara in Austria unde a cunoscut destule fete din liceu. I-a facut si ei cunostinta cu ele si de atunci pe mine a inceput sa ma ignore. Nu ma simteam deloc bine, dar am comtinuat sa traiesc cu gandul ca o sa realizeze ce a facut. A stat asa in jur de 1 an apoi a realizat ca acel mod de viata nu este facut pentru ea. A ramas prietena cu toate fetele pe care le cunoscuse, dar doar cu una dintre ele foarte buna si de atunci iesim impreuna toate 3.
Sper ca si in cazul tau sa se intample la fel.
Sfatul meu pana atunci: sa ramai prietena cu ea, dar pana nu isi revine sa nu te bazezi pe ea la greu.winking
Sper ca te-am ajutat:*!