| AnneMari a întrebat:

Prietena cea mai buna, si-a facut un nou anturaj.Tot anul scolar trecut a cautat popularitate pe holurile scolii, hi5 si facebook, insfarsit a gasit`o.Eu n`am facebook, hi5, si nici nu tanjesc dupa popularitate, nu ma hranesc cu ea.Acum pe la sfarsitul vacantei popularitatea ei s-a extins si anturajul ei la fel.Normal,eu nu`i pot oferi noi prieteni, care sa ii dea like-uri la poze si ma rog, sa o considere"tare". Ma sunat acum ceva timp sa ies afara cu ea si inca cateva fete din grupul ei, i-am acceptat propunerea si mi-a spus sa nu mai ies, ca iese doar cu ele acum, si altadata iesim doar noi2.Ma deranjat tare atunci, dar am trecut peste.Am fost odata cu ea in parc si tot la fel cateva fete si baieti din anturajul ei, m-a pus sa stau pe un colt al bancii si nici macar nu se uita la mine.Cand s-a facut seara i-am spus ca plec acasa, am rugat-o sa ma conduca pentru ca era intuneric si in zona noastra sunt foarte multi caini. O prietena fusese pana acasa si cand ne-a vazut ca plecam, a luat-o deoparta si i-a zis"Tu vii inapoi!", a venit la mine si mi-a spus ca ajunge pana unde m-a consud, si a plecat, i-am spus ca nu ma supar, desi nu a fost asa. I-am trecut cu vederea si asta si multe altele.Cand iese cu mine afara ma pune sa stau pe trotuar pe jos sau pe scarile blocului, si ii spun sa vina sa stam in parculet si spune ca nu vrea ca sunt fetele din anturaju ei acolo si na...Cand iese cu ele numai acolo sta.Sta numai pe mess si facebook pe mobil cand iese cu mine.Comenteaza la faptul ca imi truchez pozele excesiv, si mi-a reprosat odata ca"Daca ar vedea un baiat cum arati in realitate nu in poze..."a ras, si eu la fel, desi in gandul meu era ura.Suntem bf de 5 ani, ea se mai poate numi in cazu asta o prietena adevarata pe care sa ma pot baza la greu?

Răspuns Câştigător
| lookinback a răspuns:

Nu cred ca ati e o prietena adevarata, tine mai mult la popularitate decat la prietenia voastra.Ar fi bine sa vorbesti cu ea si sa clarifici anumite lucruri de ex : De ce nu vrea sa iasa si cu tine in timp ce iese cu celalalt anturaj al ei? Daca ati este o prietena adevarata o sa vorbeasca cu anturajul ei sa te acepte sau cel putin o sa-si petreaca mai mult timp cu tine.