| FlyingSparkle a întrebat:

Prietena mea are o problema si chiar imi pare rau de ea. mama ei nu o lasa sa mearga la liceul pe care il vrea ea, care e foarte bun, dar mama ei zice ca nare ce cauta acolo si sa mearga la sincai. mereu o compara cu cei din clasa care au mediile cele mai mari si o pune sa ia medii mai mari dar no ajuta cu nimic. ce ar putea face? stiti, mama ei e tipul de parinte care ii zice ce vrea sa se face si e hotarata sa o duca pe acel drum, desi prietena mea nu vrea.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta ar trebui sa vb cu mama ei, sa-i explice ca nu e bine ce face, si sa o lase pe ea sa aleaga viitorul ei. poate ca acum nu o sa-i zica nimic, dar peste ceva timp o sa-i reproseze ca nu a lasat-o sa-si faca viitorul singura :p

| iTami a răspuns:

Imi pare rau pentru prietena ta.banuiesc ca sunt in aceeasi situatie. vreau sa ma duc la arte si mama nu ma lasa.dar nu tin asa mult sa ma duc acolo, asa ca la mine nu-i asa rau.cred ca prietena ta ar trebui sa aiba o discutie cu mama ei.nu mi se pare corect sa nu-i dea voie sa-si indeplineasca visul.in legatura cu comparatie cu celalti, nu cred ca ar trebui sa o mai faca.la urma urmei nimeni nu e perfect si fiecare e unic.comparatia cu altii nu e modul cel mai bun de a cinvinge pe cineva sa faca ceva.ar trebui sa discute cu mama ei despre ce vrea sa devina si sa aduca cate argumente poate.trebuie sa fie ceva care s-o poata convinge. sper din suflet sa reuseasc sa ajunga la liceul pe care-l vrea.
probabil nu ti-am fost de ajutor asa mult, probabil a mai facut chestiile aste.imi pare rau daca nu te-am putut ajuta.nu-s asa buna la chestii de-astea.

| Gabriela100 a răspuns:

Incearca sa vorbesti si tu cu mama ei si sa ii explici ca si decizia prietenei tale este foarte buna si sa o lase sa ia singura decizii care o privesc.

| RedDragon86 a răspuns:

Dc parintii nostri se baga in viata noastra mereu asta nu o stiu.dar stiu ca pentru prietena ta am o idee.sa se certe un pic cu mama ei despre faptul ca trebuie sa faca alegerile singura in viata nu sa ii dicteze altcineva ce sa faca.si daca mama ei e incapatanata, ar trebui sa o duca la un consult la cap