| AlexDrHouse a întrebat:

PRIMUL RASPUNS FUNDA! in propozitia "El este ca un copil model" - "ca un copil" ce parte de propozitie e? complement circumstantial de mod sau nume predicativ? ..eu as spune ca e un nume predicativ. voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Reshma a răspuns:

Pai si eu zic ca este nume predicativ. Pentru ca predicatul propozitiei este unul nominal: este ca un copil

3 răspunsuri:
| NorishorPhufos a răspuns:

Este nume predicativ deoarece este verbul a fi, un verb copulativ si nu poate fi inlocuit cu a exista, a se afla.

| Roxana_Rusu_1998 a răspuns:

Nume predicativ
big grin

| eRNekA a răspuns:

Nume predicativ.