| NuAmGăsitNume a întrebat:

Probabil ca o sa radeti de mine dar nah...Nu sunt genul care sa socializeze si sincera sa fiu nu am multi prieteni cu exceptia celor cu care am fost in clasa pana acum. Mentionez ca sunt foarte timida. In toamna o sa merg la liceu si nu stiu ce o sa fac. Daca o sa fiu intrebata cum de nu am prea iesit prin oras ca nu am fost vazuta sau de ce nimeni nu ma cunoaste chestii de genul?! Sunt foarte speriata si stresata. Voi ce ati face/zice in locul meu?

Rog seriozitate!
Fundalove struck

Răspuns Câştigător
| rater1994 a răspuns:

Sincer nu mi-ar pasa ce-ar zice ceilalti daca tie iti place sa fi singura nu te mai stresa atata si daca doresti sa fi cunoscuta socializeazate cu ceillati oameni nu-i bine sa fi inchisa in tine si sa ramai asa.singura

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi cum decurg lucrurile, nu ai de ce te speria. Acceptă realitatea, treci peste teamă și comunică cu cei din jur!
Succes, bobocel de liceu!
Pa, pa.

| FoarteLetargic a răspuns:

Spui pur si simplu ca nu esti genul care sa iasa in oras si gata. Nu trebuie sa te ascunzi dupa deget.

| InnocentSmile a răspuns:

Nu te stresa! lasa totul sa vina de la sine![apropo:nu-i nimic de ras referitor la ce ai scris tu!]
cand va veni toamna si-ti vei cunoaste colegii incearca sa socializezi sau macar, daca nu prea ai incredere in tine si iti e teama sa socializezi, macar lasa-i pe ei sa faca primul pas in imprietenirehappy
succes...si bucura-te de vacanta!
pupici mici:*

| Arh123 a răspuns:

Buna pai si eu sant cam cum esti tu imi ziceau fetele ca sunt timid dar dupa ce am luat examenele am esit aproape in toate serile pe la teren si si mi-am facut prieteni si prietene si acum toti ma cunosc toata treaba este buna tu trebuie sa-ti dai drumu o sa vezi tu dar te sfatuesc sa mai esi cu prietenele tale prin oras fiindca baietii pun mai bine ochii pe o fata noua si nu va rade nimeni de tine daca esti prea timida.

| StarMetin2 a răspuns:

Daca as fi in locul tau as incerca sa dau rusinea la oparte si sa-ti faci noi prieteni, la inceput o sa fie foarte greu sa ti gasesti dar dupa o luna simti ca toata viata iai cunoscut si n-o sa mai fi stresata fiindca o viata avem so traim cu bine si cu rele alaturi de prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. daca esti mai timida nu e nimic rau. si eu o sa merg in toamna la liceu. Si nu stiu ce sfat sa iti dau dar nu ai de ce sa fii stresata si speriata. o sa te acomodezi cu noii colegi si te asigur ca o sa iti faci repede prieteni. happy nu fi speriata. asa eram si eu odata. demuult.dar acum nm sunt si nici tu nu trebuie sa fii. nu ti-am spus mare lucru dar sper sa te fi ajutat cu un mik sfat. pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mah orasu cat de mic ar fi da e o probabilitate de 1/3000 sa te vezi cu vreun viitor coleg asta e o intrebare stupida iar cine tio va pune nu are prea mult creier. Oricum nu trebuie sa te sperii de liceu si eu aveam aceeasi parere dar pana la urma daca toti tac voi ce fel de colectiv veti fi ca unit nuprea cred... Trebuie pur si simplu sa te iei in vb deaiurea cu lumea - te prezinti, ii cunosti, ceri id etc si vezi si uh cu cine poti sa te intelegi si cu cine nuhwinking Mult noroc la socializat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si in primul rand nu te ingrijora!
O prima varianta ar fi sa nu mai fi timida si retrasa.Incearca sa socializezi cu persoane intelegatoare.Sa nu iei niciodata in serios jignirile!
O alta varianta ar fi sa iti gasesti un grup de prieteni care sa ti se asemene, cu care sa ai lucruri in comunhappy
Asta este statusul pe care il pun eu mereu pe messenger:"Cei care te critica vor decat sa te schimbe...pentru ca vad in tine ceea ce nu au in sine"

Poti incerca sa iesi si tu mai mult in oras...sambata seara macarhappy
Incearca sa nu-ti faci dusmani si sa-ti faci cat mai multi prieteni chiar si mai mari decat tine(te-ar ajuta sa intri in societate).
Daca vei fi vreodata jignita, ori pleci cu capul sus razand, ori gasesti si tu o replica buna cu care sa-i lasi pe cei care-ti vorbesc urat fara cuvinte.
NICIODATA sa nu pleci cu capul in jos sau cu lacrimi in ochi.Dovedeste-le de la inceput sa esti o luptatoare, dar sa nu dai impresia ca esti o increzuta sau autoritara.Fa cat mai multe glume originale sau inspirate din filme(ATENTIE! am spus inspirate nu plagiate)NICIODATA sa nu spui bancuri oricat de amuzante ar fiwinking

Construieste-ti de la inceput o baza in societate.Ai grija! Odata avand o reputatie este foarte usor s-o pierzi!
Sa nu-ti fie rusine de prietenii pe care-i aihappy

Multa bafta! Sper ca te-am ajutat!happy