| DEBrown a întrebat:

Problema de logica happy

Un om vrea sa ajunga la Bucuresti. Ajunge la o bifurcatie. Un drum merge spre Pitesti iar altul spre Bucuresti. Omul nostru nu stie pe care drum sa mearga. In intersectie sunt 2 frati gemeni: unul care spune doar adevarul si unul care doar minte. Omul nostru are dreptul la o singura intrebare adresata unuia din ei, dar el nu stie care minte si care nu, nu stie care e drum merge spre Bucuresti si care spre Pitesti.
Ce intrebare pune omul?

5 răspunsuri:
| Lucia_5229 a răspuns:

Sa te descurci singurawinking

| mihutz_5310 a răspuns:

Cel care nu minte poti sa mi spui pe unde sa o iaurolling on the floor

| DEBrown explică:

Nu ati inteles ma...omul nu stie care minte si care nu minte

| pwp a răspuns:

Imi spune si mie cel care nu minte pe unde sa o iau pentru a a ajunge la bucuresti?
sper ca e corect!
pa-pa!love struck

| DEBrown explică:

NU! Omul poate sa intrebe doar pe unul din cei 2big grin
Raspuns:In ce directie mi-ar zice fratele tau ca e Bucuresti-ul?
Sper ca ati inteles