| CosminCAS123 a întrebat:

Profa mea de romana imi spune ca la punct,semnul intrebarii/exclamarii este de ajuns sa spun ca marcheaza sfarsitul unei propozitii exclamative/enuntiative/interogative, insa eu ma indoiesc ca pot lua punctaj maxim spunand asta.Ce parere aveti?

2 răspunsuri:
| Bianca18 a răspuns:

Si mie mi s-ar parea putin incomplet sa zici doar atat. Trebuie sa vezi ce mai poti scoate din contextul in care le gasesti, de exemplu semnul exclamarii poate urma dupa o interjectie, un imperativ, marcheaza intonatia, poate marca ironia, semnul intrebarii sugereaza nedumerirea etc. Leaga-te de tot ce poti sa dai un raspuns mai complet.

Răspuns utilizator avertizat