| 562i a întrebat:

Pt cei care dau evaluarea nationala anul asta, la compunerile descriptive trebuie sa avem inceput cuprins si incheiere? Asa se puncteaza?

2 răspunsuri:
| SoBerzerk a răspuns:

În orice compunere trebuie să există cel puţin cele trei alineate: introducere, cuprins, încheiere.

| VeeaVex a răspuns:

Terebuie sa stii pastelul. intai scrii definitia lui apoi incepi cu : in viziunea mea; in opinia mea; dupa parerea mea; etc opera lirica "X" Este pastel deoarece... si incepi sa spui trasaturile pastelului si dai si exemple din text. Bafta!:*