| Alphabeat a întrebat:

Recent am cunoscut un tip pe internet. Vorbim despre absolut toate subiectele posibile si imposibile si zic ca ne intelegem super bine. Nu ne-am vazut niciodata fata in fata (pozele nu se pun). El sta la Targu Neamt, si eu la Bucuresti. El are 20 de ani, iar eu 16. Tin sa mentionez ca am o relatie de prietenie cu el, nu m-am apucat sa flirtez cu necunoscuti pe net, lol. A venit cu ideea de a ne intalni cand vine in vizite la Bucuresti, sa ne cunoastem, ca vorbim de 5 luni non stop si chiar pare un baiat ok. Din poze are un aspect destul de placut, si e slabanog, ca si mine, deci nu pare sa reprezinte un pericol laughing. Ideea e ca eu i-am spus ca nu vreau sa ma vad cu nimeni pe care nu cunosc atata timp cat sunt minora, si mi se pare normal. Uneori spune niste lucruri si nu prea imi inspira incredere, dar si eu sunt ciudata uneori. A zis ca sa ne vedem cand doresc eu, fie ca e azi sau peste 10 ani, ca nu e problema. Ma rog, a incercat el putin flirt pe fb, dar i-am zis ca eu nu vorbesc despre lucruri amoroase pe net, si mi-a dat de inteles ca a bagat la cap, motiv pentru care nu a mai continuat sa vorbeasca despre asta. Am mai tot vorbit, despre scoala, despre serviciul lui, despre familie si relatii. etc. In ultima vreme a inceput sa nu mai fie activ pe fb cum era inainte. Intra tot timpul dar mi-a spus ca e ocupat cu serviciul si nu prea mai are timp de net. In schimb, mi-a lasat numarul lui de telefon si a zis ca daca simt nevoia sa vorbesc cu cineva, despre orice, sa il sun. Ceva imi zice sa o fac, si altceva imi zice sa nu o fac. Eu sunt mai paranoia asa de fel laughing Chiar nu stiu ce sa fac. voi ce parere aveti? Dau funda celui mai bun raspuns

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Pai depinde cat de mult iti place sa vorbesti cu el. Daca simti sa o faci, fa-o. Nu te obliga nimeni. Noi nu avem, de unde stii ceea ce simti si ceea ce nu simti sa faci.

| IoanaPsy a răspuns:

Parerea mea e ca un telefon nu are ce sa strice. Cand e vorba de intalnit, in schimb, ar trebui sa fii precauta. Poze false se pot trimite usor, poate sa minta in legatura cu varsta si cu multe alte lucruri. Chiar daca diferenta de varsta dintre voi nu este foarte mare, totusi exista alte diferente. El este deja adult, iar tu inca adolescenta. Sunt multe de discutat. Oricum, ideea e sa faci ce te face pe tine sa te simti confortabil, asculta-ti instinctul si ai grija la acele semnale de alarma. Pentru un plus de inspiratie, recomand filmul Trust(2010). Sa lasam paranoia la o parte, lucrurile astea se intampla. Be safe!

| Vokii a răspuns:

Ai totusi grija, daca aveti camera web va puteti vedea pe skype, sa vezi daca intr-adevar este el, pentru ca pozele alea poti fi false. In legatura cu telefonul, daca vrei poti sa il suni, depinde doar de tine.

| mihaela171717 a răspuns:

Eu zic ca daca vrei sa te vezi cu el mai ia pe cineva cu tine, o prietena de amea are 16 ani si tot asa vb cu un tip de 20 pe fb, ultima oara m-a sunat si a zis ca se vede cu el, si de in ziua aia a disparut :'( de 1 saptamana parintii o cauta disperati si nu o gasesc, eu zic sa nu faci prostia de a pleca singura sa te vezi cu oameni necunoscuti mai ales de pe net, niciodata nu stie peste ce psihopat poti da
X_×

| gabriel87000 a răspuns:

Am vb si eu cu pers pe net zi de zi dar asta nu inseamna ca trebuie sa se ajunga la chesti din astea.eu pur si simplu am vb sa treaca vremea vb de placere despre orice.na tu pui limitele aici

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

E mai bine sa il vezi prin webcam si telefon ca in felul asta il cunosti mai bine decat prin scris. daca va intalniti recomand sa fie lumina afara si sa fie in public: parc, cofetarie