| rox_8767 a întrebat:

S-a stins un mare maestru! Un actor grabit ce parere aveti despre maestrul Gheorghe DInica? Pentru mine inca mai este printre noi!

2 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... pe mine m-a socat vestea asta, tocmai sosisem de la facultate pe la 1 si ceva, la pranz, cand am deschis televizorul si am vazut titlul scris cu litere de-o schioapa...credeam ca am sa cad din picioare.Imediat, la un minut-doua, m-au sunat si colegii sa-mi spuna vestea.Chiar daca se stia oarecum ce avea sa urmeze, e totusi brusc. Poate prea brusc.Eu am avut sansa sa-l cunosc pe maestru anul trecut, cand s-a reintors la UNATC... locul de unde plecase.Imi plac mai toate filmele in care a jucat, desi Filantropica mi l-a descoperit mai bine. Inafara de rolul pe care l-a avut in Inima de rrom sau cam asa ceva...nu era un rol potrivit pentru el, era prea nesemnificativ, nu-l lasa sa-si dezvaluie talentul. Mi-a lasat impresia unui om care are intotdeauna cuvintele la el, un om plin de haz. Mi se pare din ce in ce mai mult ca usor-usor pierdem cele mai mari si poate ultimele valori semnificative ale tarii noastre...singurele semne care mai aratau ca suntem si altceva decat mediocritate, falsitate si vedete fabricate peste noapte. E trist...nu numai pierderea lui fizica, ci si spirituala.Prin el (si prin alti mari actori, muzicieni, oameni de stiinta) ne pierdem si pe noi.Chiar daca nu observam... asta e...trecerea timpului e ireversibila.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca-n pace!

| yoooo1990 a răspuns:

Dumnezeu sa il ierte.Reprezinta o mare pierdere pentru tara noastra! In scut timp nu o sa mai avem nici un actor asa de bun precum:El, Dem Radulescu etc.