| Axys a întrebat:

Sal.A o mica intrebare de ce dvd de la calculator citeste doar sidiuri inscriptionate si nu imi merge sa inscriptionez inainte inscriptiona sidiurile si citea sidiurile goale deci imi deschidea automat sidiu gol acum nu cand pun in el un cd gol nu imi arata nimic ca si cum nu are deloc in el cd ce se intampla? vreau sa ma ajute cineva care stie intr-adevar!

eu cred ca e din bios dar nu stiu sigur sad ma rog mult sa ma ajutati sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. E foarte posibil ca cd-urile sa nu fie bune
2. Daca unitatea ta e doar dvd, nu poate citi si cd, verifica daca intr-adevar dicul este dvd( sau invers) esti sigur ca unitatea ta optica citeste si dvd si cd-rom-uri?

| Axys explică (pentru anonim_4396):

Uite cum sta treaba deci am un DvD rom! citeste sidiurile doar alea inscriptionate cum ar fi dc si dvd pe ambele le citeste dar sa inscriptionez eu un cd din astea doua am incercat multe sidiuri coale si dvd nou si cd la fel, sau normal el din start trebuie sa imi arate ca are sidiu gol in el inainte arata acum nu iinteleg care o fi problema sad

la serivis n-am d egand doar daca as sti care problema sa fac ceva daca e mort dvd meu inseamna ca sunt nevoita sa eu altul sad nu stiu ce sa zic dvd e nou...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axys):

Am inteles. Daca e nou si nu ai umblat la el si daca mai ai foaia cu garantia, du-te acolo de unde ai cumparat si iti va da altul.E posibil sa fie ceva din calculator. Daca vrei sa vezi cd-dvd-ul, deschide din my computer-local disc e si vezi daca ti-l citeste.De fapt nu are ce citi daca discul e gol, doar sa-l recunoasca.Am patit si eu la fel dar cd-urile erau contrafacute, pe un cd bun trebuie sa fie scris viteza cu care sa-l scrii si firma.Pe unele scrie doar firma, cauta un cd bun, altceva ce sa mai zic.Cu ce program scrii cd-urile? Poate programul nu e bun.Cand bagi cd-ul in unitate ar trebui sa pulseze ledul acela un pic apoi se opreste, doar atat, pentru ca cd-ul nu e scris.Deschide programul de scris, si scrie. daca ti-l scoate inapoi si iti da un mesaj, scriene aici ce mesaj iti da.

| Axys explică (pentru anonim_4396):

Nu mai am garantie la dvd rom! Folosesc nero 6.0.0.11! iar cand am incercat sa incriptionez un cd normal. nu mi l-a facut deci nu mi la scos afara nu mai stiu ce anume exact facea imi daea sa salvez nici decum sa il faca sad...
dar iel in nici un caz nu recunoaste cd-urile goale
si faza e ca calculatorul asta almeu e facut din bucati happy deci nu mea facut problema asta pe mine ma batea un gand c o fi din bios habar n-am sad!
posibil la pc meu mai bine zis la placa de baza poate nu primeste Dvd rom poate vre dvd writer nu stiu placa de baza e din 2011. Msi are placa video incorporata de 265 gb... nu stiu ce sa zic...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axys):

Stai sa fim intelesi, inainte mergea asta? Sau nu?

| Axys explică (pentru anonim_4396):

Da inainte unctiona perfect acuma doar citste nu inscriptioneaza deloc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axys):

Scoate unitatea dvd rom, si curata-l bine de praf, de fapt tot calculatorul sa-l cureti bine de praf, cu un aspirator sau cu o pensula uscata. Dupa ce termini, descarca burn aware free si inccerci sa scrii cd-uri cu acel program. uite link direct de descarcare http://download.cnet.com/BurnAware-Free/3000-2646_4-10878661.html
descarca mai intai,vezi daca scrie,nu te uita ca nu iti arata discul gol,ai probleme cu dvd rom-ul numai atunci cand la scriere,programul iti da vreun mesaj cum ca unitatea e goala,intelegi? daca nu reusesti sa scrii nici cu acest program, deschide calculatorul si curata bine toate componentele. Daca ti-e frica sau nu stii, cheama un amic mai priceput. Daca inainte iti scria cd-uri, unitatea u are nimic, asa cred.

| Axys explică (pentru anonim_4396):

Da deci merge sa inscriptionez am incercat sa schimb si mufele la dvd dar nu ntelg de la ce a inceput sa faca asta dupa cm am zis mai sus nu mai nscriptioneaza sidiurile dar nic ca nu le vede eu pun cd in el dar imi arata ca nu are deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Axys):

Da-mi add la lucipeiu pe messneger

| Axys explică (pentru anonim_4396):

Ok team dat!