| NCN a întrebat:

Sal.Definti omul din mai multe puncte de vedere (la alegere) thx.

Răspuns Câştigător
| AdrianVoicu a răspuns:

Definitia omului ( personalá ) : Nascut din dorinta de succesiune/cateodata conceput in urma unor greseli de ¨calcule¨. Fara simturi si fara abilitati extraordinare.Doua maini, doua picioare cu care se presupune ca ar trebui sa le foloseasca in mod constructiv. O bucata de cap care include creierul/imitatie de creier/nimic. Un avid acumulator de experienta. Ajuns la varsta adolescentei se produc schimbari radicale in comportament si atitudine ( bune sau rele )

Factori principali : 1 Hormoni in cantitati industriale 2 Proasta/buna informare si proasta/buna educatie 3 Mediu social ...nociv/benefic.

Trecut de perioada critica a adolescentei, maturitatea il loveste aproape mortal. E o lumea nouá in care intrá de cele mai multe ori nepregátit si inadaptat. Unii dezvolta diferite capacitati definitorii : religie, educatie, stiinta etc.Restul dezvolta ramururi secundare : fanatism, EMO, droguri, alcool. Ceea ce va duce la dispartia indivizilor. E perioada cand alta generatie de oameni se vor naste.Scopul PRINCIPAL a fost indeplinit. Drumul pana la batranete este lung si anevoios. Aproape de moarte, se gaseste intr-un azil/casa/apartament, uitat/iubit de generatia viitoare.Ramane in amintiri si poze.Singurul lucru pamantesc ce ramane in urma lui este ultima suflare. Purtata de vant si aceasta se va pierde in imensitatea universului.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect construit, orice om este frumos in felul lui, iar fiecare este diferit

| jj95 a răspuns:

''Omul este singurul animal care ştie că trebuie să moară şi asta i-a dat lacrima. Dar este, în acelaşi timp, şi singura fiinţă care ştie că ştie acest lucru şi asta i-a dat zâmbetul''.
Sunt de acord cu Lucian Blaga!
Bafta!

| AnneRoseRock a răspuns:

Omul e creatura suprema si complexa,... care se difera de celelalte animale prin faptul ca sta drept, in 2 picioare si are degete mari la maini si la picioare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este cea mai ciudata fiinta de pe Pamant.