| oK3 a întrebat:

Sal TPU am propozitia "fulgilor DE zapada" imi puteti spune ce este "DE" ca parte de vorbire dau FUNDA.

Răspuns Câştigător
| PŞtefaniaP a răspuns:

''De'' e cuvant de legatura.
Dar daca il iei. ca de zapada este Verb pentru ca este la modul supin care este mod nepersonal adica care nu arata o actiune si la un moment dat se transforma in adjectiv happy
De acolo vine si denumireahee hee

Sper ca ti-am fost de foloshappy

| floresdemayo a răspuns (pentru PŞtefaniaP):

Nu învăța prostii pe altii dacă nu stii!
"de" este prepozitie simplă care face legatura între substantivul "fulgii" și atributul substantival prepozitional. Nu va fi NICIODATĂ verb la modul supin, pentru că "zăpadă" este substantiv in cazul acuzativ prin prepozitia simpla "de"

Observatie: Verbele la supin se termină in "t" si "s" și sunt insotite de prepozitiile "de", "la", "pentru", "după".
Substantivul zăpadă nu se termină nici în "t" nici în "s" si NU E VERB!
Exemple de verbe la supin:
de invatat, de mers, la invatat, după invatat, pentru invatat etc

5 răspunsuri:
| RainboyDash a răspuns:

Prepozitie

| Adyizdroid a răspuns:

Eu stiam ca e cuvant de legatura

| miana03 a răspuns:

Prepozitie

| DenisaGtk a răspuns:

Prepozitie.