| yuP a întrebat:

Sal TPU. DAU FUNDAAA. Am nevoie de o scrisoare amicala (model)

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Bucuresti, 16 august 2005

Dragul meu prieten,

Cu toate ca au trecut numai trei zile de cand ne-am despartit, am simtit nevoia sa-ti fac o marturisire: amintirile re­centei excursii sunt inca atat de vii, incat imi simt si acum sufletul plin de bucurie.
Cui puteam sa-i spun aceasta, decat tie, cel care mi-ai fost alaturi in acele zile luminoase?
Imi revine in minte prima dimineata petrecuta la cabana, cand am vazut, pentru intaia oara in viata, muntii. Iesiseram impreuna foarte devreme si, dintr-o data, le-am simtit prezenta masiva si coplesitoare. Eram singuri in apropierea lor, ca la inceputul lumii, iar tu - cel guraliv alta data - ramasesesi mut de uimire.
Intelegi, cred, de ce mi-au ramas in suflet acele zile: pentru senzatia ca timpul s-a oprit, devenind parca etern.
Astept cu nerabdare sa ne intalnim, atunci cand vei reveni in Capitala.

Pana atunci, raman al tau prieten,

Dan.

2 răspunsuri:
| Charlote224 a răspuns:

Păi ce fel de scrisoare amicală?

Dacă, căutai pe Google găseai.

Scrisoare amicala - model

Scrisoarea amicala se caracterizeaza prin continutul ei lipsit de formalisme, direct, deoarece se adreseaza prietenilor, colegilor, amicilor din colectivitatea apropiata tie. Prin intermediul acestui tip de scrisoare se pot anunta evenimente personale, ganduri apasatoare, experiente inedite prin care trece expeditorul, in legatura cu acestea el putand cere un sfat, un ajutor amical, o incurajare etc.
Formula de adresare va fi degajata: "Draga", "Barbone"; in acelasi sens pastrand si continutul dar si formula de incheiere: "Sal", "Bafta", "All the best" etc.
Numele tau poate fi si cel de alint, porecla sau simplu prenumele tau.
Desi continutul va fi adecvat din punct de vedere formal relatiei amicale dintre prietenul tau si tine, nu e bine sa depasesti limitele limbajului amical si prietenesc, spre argou.

Aceste cuvinte le găsești pe link-ul http://www.model-de.ro/....../index.php

Sper că te-am putut ajuta ^^...

| Aly2 a răspuns:

Scrisoare amicala - model

Scrisoarea amicala se caracterizeaza prin continutul ei lipsit de formalisme, direct, deoarece se adreseaza prietenilor, colegilor, amicilor din colectivitatea apropiata tie. Prin intermediul acestui tip de scrisoare se pot anunta evenimente personale, ganduri apasatoare, experiente inedite prin care trece expeditorul, in legatura cu acestea el putand cere un sfat, un ajutor amical, o incurajare etc.
Formula de adresare va fi degajata: "Draga", "Barbone"; in acelasi sens pastrand si continutul dar si formula de incheiere: "Sal", "Bafta", "All the best" etc.
Numele tau poate fi si cel de alint, porecla sau simplu prenumele tau.
Desi continutul va fi adecvat din punct de vedere formal relatiei amicale dintre prietenul tau si tine, nu e bine sa depasesti limitele limbajului amical si prietenesc, spre argou.