| anonim_4396 a întrebat:

Sal Tpu...Este posibil sa o fi lasat pe prietena mea insarcinata?, eu am 19 ani, ea are 17 ani mai are 3 luni si face 18 ani, au trecut 30 de zile si inca nu i-a venit menstruatia, daca ar fi sa fi ramas, ar putea face avort? cat ar costa? trebuie sa semneze parinti ei ceva? sau pot sa ma duc doar eu cu ea...cat dureaza chiuretaju?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt curios, oare voi ăştia mai ne(evoluaţi nu zic, că n-ar fi frumos)experimentaţi într-ale actelor sexuale în sine, în ale experienţelor într-o relaţie de iubire şi, la urma urmei, într-o situaţie de viaţă de neuitat, vă gândiţi aşa, măcar în alea câteva secunde în care trageţi jos hainele unul de pe celălalt, că în cazul în care nu vă luaţi anumite măsuri de precauţie(în cazul în care, desigur, conştientizaţi şi voi ce urmează să faceţi, că poate sunt şi cazuri în care unii-şi dau seama) există micul risc şi marea şansă de a vă perpetua greşeala materializând-o într-un copil care va trăi pe tot parcursul sale sub eticheta " sunt o greşeală a omenirii " din cauză că doi ciumpalaci nu-s în stare să se copuleze abia după ce conştientizează ce naiba urmează să facă?

| Ionut1312 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am publicat asta pentru ca credeam ca o sa ma ajute cineva cu niste raspunsuri sau niste sfaturi dar se pare ca degeaba...tu nu ai trecut prin adolescenta? nu ai facut niciodata vreo greseala? suntem copii uni cautam raspunsuri nu ne-am nascut invatati..asa destept esti tu ma? ciumpalaci spui a? nu sunt nici primul si nici ultimu caruia i se intampla asta, si uni dintre noi nu stim la cine sa apelam sau ce sa facem si nici nu am vrea sa afle parinti, asa ca cautam raspunsuri.

| anonim_4396 explică (pentru Ionut1312):

Nu m-am referit doar la tine în primul răspuns, ci am generalizat. Eu trec chiar acum prin adolescenţă(cică), dar n-am trecut niciodată prin astfel de faze penibile demne de a fi introduse într-un film din ăla idiot american plin cu clişee. Am făcut greşeli, dar din nicio greşeală n-a rezultat un copil. Ziceai că ai 19 ani, te mai consideri copil? Şi dacă te consideri copil, ce făceai Ionuţ-mamă cu puţulica pe lângă fofoloanca fetiţei de 17 anişori? Au făcut sex doi copii, nu se mai sesizează "psihologii" şi cei de la Protecţia Copilului?!

Nu eşti nici primul, nici ultimul care intră când nu trebuie într-o peşteră şi lasă urme de neam prost pe acolo înainte să iasă. Tocmai asta e îngrijorător.

Şi care-i faza cu " nu am vrea să afle părinţii "? laughing Ai 19 ani, ea aproape 18, în continuare sunteţi dependenţi de reacţia şi dorinţa/voia părinţilor? Nu-i bine. Nu-i bine deloc.

Nu considera că ţi-am zis toate astea pentru a te jigni, dar chiar nu am ce sfat să-ţi dau. De chestiile astea(de relaţii, de viaţă) ar trebui să te ocupi tu, din moment ce-i vorba despre tine. Găseşte tu soluţia care crezi că este cea mai potrivită pentru situaţia în care te afli, nu ţine seama de "sfaturile" tuturor neisprăviţilor care nu dau doi bani pe gravitatea situaţiei în care te afli tu şi aruncă şi ei 2-3 fraze pentru a mai trece puţin timp din viaţa lor calmă şi liniştită, în timp ce tu te confrunţi cu o adevărată problemă.

| Yumenohana a răspuns:

Nefiind majora ..trebuie sa fie unul din parinti. oricum ..au trecut doar 30 de zile..menstruatia poate intarzia mai mult timp..si-a facut test de sarcina? ..Si dc nu ai avut grija..esti baiat.tu gresesti ..Sti ca daca e gravida si face avort riscati sa nu mai poata sa tina vreo sarcina vreodata, nu?

| Ionut1312 a răspuns (pentru Yumenohana):

Sunt cu ea de un an..in acest an am tot facut-o fara prezervativ..si nu a fost nici o problema. acum nu stiu ce s-a intamplat.a facut un test dar a iesit negativ., si mai am o problema familia ei nu mai este, in cazul avortului ce as putea face fara parinti ei? as putea merge cu o ruda de a ei? cat ar costa?