| MariaRobert1998 a întrebat:

Sal TPU ma puteti ajuta si pe mine la o problema cu probabilitati ca am uitat cum se rezolva : se conidera multomea a=(1, 2, 3, 4, ...34, 35) care este probabilitatea ca alegand la intamplare un nr. din multimea. a? aceasta sa fie multiplu a lui 9

Răspuns Câştigător
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Multiplii lui 9 din multimea aia sunt 9, 18si 27
in multimea aia ai 35 de cifre, dintre care multiplii 3 cifre. Faci raportu si iti da 3supra 35

asa imi amintesc eu

2 răspunsuri:
| xXxRadu a răspuns:

Pai se face
Nr cazurilor egal posibile (35) supra numarul cazurilor favorabile (3)
rezulta 3 supra 35

| yanly a răspuns (pentru xXxRadu):

E invers. e 3/35 :p