| Qwertyuop2389 a întrebat:

Simt ca am o viata de rahat ...Ma simt singur, nu îmi mai plac prietenii mei, m-am închis in mine, nu mai vorbesc mai cu nimeni.Ies pe afara, stau și ma gandesc dacă mereu voi fi in starea asta de ****, și dacă asa plictisitoare va fi viata asta.Singurele lucruri care îmi mai plac e sa editez vloguri pentru YouTube, și sa ascult muzica.In rest, la scoala am numai colegi anti sociali, de stau in banca și nu fac nimic, profesori de **** care cer prea mult de la noi, in condițiile in care mai vrem și noi sa mergem la facultate, și ne trebuie note mari acolo, nu la un **** de bac pe care poti sa l iei și cu 6.
Ma simt de asemenea de **** pentru ca toti sunt niște falși si niște Bârfitori
Fetele tot asa, niciuna nu mai pune suflet intr o relatie.
Pe scurt, îmi bag pl in ea de viata de ****.
Aveți ceva sfaturi?
dau funda!

11 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Când te duci la facultate, o sa îți trebuiască foaia matricolă pe care scrie mediile din liceu dar te asigur ca nu interesează pe absolut nimeni ce scrie pe ea. Poți sa ai și 5 pe linie. Dar însă dacă ai medie mică la bac posibilitățile tale sunt limitate pentru ca la majoritatea facultăților se intra cu dosar, adică admiterea se face in funcție de nota de la bac. Așa ca încearcă sa te concentrezi pe bac și da-le naibii de note.
Cât despre celelalte probleme, e nasol sa fii singur dar nu o sa vina nimeni sa te scoată din casa, tu trebuie sa iesi mai mult și sa încerci sa îți faci prieteni.

| Qwertyuop2389 explică (pentru Bondarel99):

Am multi prieteni, dar ma simt singur.
Iar cât despre facultate, dau la medicina unde se intra cu examen
M am saturat de prietenii mei, mi se par toti niște ratați.

| Qwertyuop2389 explică (pentru Bondarel99):

Am multi prieteni, doar ca ma simt singur.
Inainte ieșeam mereu, acum mi se par toti niște ratați și nu îmi mai plac.
Vreau sa dau la medicina, unde nu e nevoie de dosar, doar de examen

| T0T a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Și la medicină contează doar admiterea? Scuză-mă dacă nu am auzit de o facultate unde nu contează bacul.

| Qwertyuop2389 explică (pentru T0T):

Ai trăit sub o piatra? La ce conteaza bacul dacă dai examen? Ia zi mi și mie

| Bondarel99 a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Atunci concentrează-te pe chimie și biologie pentru ca la astea trebuie sa fii foarte bun.

| T0T a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

La facultate e pe procente. Media de bac are un procent iar admiterea alt procent. Nu am trăit sub nicio piatră, însă nu știu unde te-ai născut căci toate facultățile de care am auzit eu așa sunt.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Și de asemenea nu înțeleg cum tu crezi că luând o notă mică la bac, vei lua notă mare la admitere mai ales că eu știu că admiterea e mai grea ca banalul de bac ce se dă acum.

| Bondarel99 a răspuns (pentru T0T):

La medicina nu conteaza decat nota de la examenul de admitere (biologie si chimie).
La politehnica de exemplu, conteaza nota de la bac 20% si nota de la examenul de admitere 80%. Daca vorbim de Bucuresti, sunt multe facultati la care se intra fara sa conteze bacul (chimie, info, mate, drept, psihologie).

| T0T a răspuns:

Cum vrei tu să ajungi la o facultate bună dacă nu ai notă mare la bac? Eu cred că ai cam confundat lucrurile. La facultate nu contează așa mult notele decât să iei(asta dacă nu vrei neapărat bursă). Însă nota de la bac te va definii toată viața. Mai degrabă de întreabă cineva de bac decât de nota de la licență sau master.

| ClarissaIssuta a răspuns:

Ai putea să-ți „reînoiești" prietenii, dacă cei de acum ți separ niște ratați, și supune-i la un test ca să vezi cu cine rămâi și cu cine nu. Sau apelează la cineva cu care te înțelegi fooarte bine. Cât despre fete... ei, bine, încă sunt fete care pun suflet în relații. Știu eu multe cazuri. Mă includ și pe mine. Și nu mai sta să te gândești cum va fi viața. Trăieșteți-o din plin până la urmă ai doar o viață extrem de scurtă.
Și concentrează-te pe bac, spun eu. Poate nu îți va plăcea la medicină și vei vrea să mergi altundeva. Poate.