| CosminBone a întrebat:

Sall! Am 13 ani si vreau sa arat si eu bine la corp sunt baiat arat destul de binisor eu fac si atletism, apropo atletismul este cardio? Adica mereu cam cand ma duc antrenorul ne mai pune sa jucam si baschet si oricum alerg mult fac efort mereu la antrenament, am grasime pe abdomen am 6 pack dar trebuie sa ma incordez ca sa se vada calumea cum as putea da jos grasimea,spuneti-mi un antrenament pentru exercitiile astea, e bine sa faci in fiecare zi, antrenamentul asta muscular? Ce as putea manca inainte si dupa antrenamentul de masa musculara! MUltumesc FUNDAAAAA!
-

1 răspuns:
| Danzell a răspuns:

Ma copile laughing la 13 ani asa cum arati arati bine. tu fa sport ca sa te mentii nu ca sa arati muschii la gagici. Un muschi umflat nu inseamna sa ai forta.

si nu e bine sa faci exercitii pentru masa musculara la varsta asta. 2 motive: oasele tale sunt sensibile cand esti in crestere. ridicarea greutatilor iti stramba oasele. si mai poti face si ruptura musculara. Un alt motiv ar fi deformarea coloanei.

cum am mai zis trebuie sa faci sport de mentinere, nu de masa musculara. cat despre mancare, elimina mancarurile cu foarte multa grasime, si inlocuiestele cu cele care contin carbohidrati.