| 03Didy03C a întrebat:

Sall! Am si eu o intrebare, destul de stupida as zice eu laughing dar sunt curioasa.

~| Din ce clasa esti adolescent, esti asa, mai mare ( sau cum sa zic eu laughing ), nu iti mai este rusine sa zici : "Sunt clasa a 5-a si am iubit". "Sunt clasa a 4-a, pot sa am iubit?" rolling on the floor |~

V-am zis ca e o intrebare stupida, dar sunt... CURIOASA! laughing

Dau funda, ca de obicei!winking

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Personal cred ca adolescenta incepe odata cu intrarea la liceu. Scoala generala apartine copilariei.

| 03Didy03C explică (pentru neutrino):

Eh na, adolescent din liceu? Eu de exemplu sunt matura, nu sunt inca la liceu, nu ma mai comport ca un copil, deci... nu cred ca de la liceu incepe adevarata adolescenta. zic si eu laughing

| neutrino a răspuns (pentru 03Didy03C):

Poti fi chiar mamica, asta nu inseamna ca esti matura!

| raMLesS a răspuns:

Salut, vei fi adolescent pe la vreo 13-14 ani dintr-a 7 treci la un alt nivel ( Adolescenţa ) Deci cât de matură te crezi tu, dacă n-ai anii si clasa respectivă nu eşti adolescent.

| Crisk a răspuns:

Dac esti pregatita pentru o relatie nu inseamna ca trebuie sa fii neaparat adolescent.
Iubirea nu are virste dar oricum trebuie sa te gindesti bine inainte de a incepe o relatie la asa varsta. Iubirea e oarba, el poate doar sa profite, pentru ca crede ca esti indragostita nebueste de el, se intimpla si asa destul de des!

definește adolescența ca fiind perioada dintre 10 și 19 ani, dar în numeroase țări occidentale se consideră că adolescența începe între 11 și 13 ani la fete, 12-14 ani la băieți, și se termină în jurul vârstei de 19-21 de ani la ambele sexe.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Adolescen%C8%9B%C4%83
aici gasesti mai multe... oricum bafta pe viitor!

| BlueEBirdD a răspuns:

Ești considerat să zic pe jumătate adolescent de la vârstă de 11 ani, iar adolescent "complet" la 13-14 ani din câte știu eu, deci de pe clasa a 7-a după părerea mea ești adolescent! O zi buna!

| AalLeExX02 a răspuns:

Depinde de fiecare persoana in parte, toti suntem diferiti. In plus experientele prin care trecem ne maturizeaza. Totusi eu cred ca adolescent esti intre 11 si maxim 16 sau 17 ani!

| pitika12345 a răspuns:

eu am prietene care sunt in a patra sau a cincea si au iubit, nu stiu de la ce varsta dar daca tu crezi ca esti pregatita sa te maturizezi asa repede e doar alegerea ta
totusi cred ca potrivit ar fi a saptea, dar revin.
, tu ascultati inima