| AlexTheSpecialOne a întrebat:

Sall...sincer am o intrebare care probil vi se pare banala sau neserioasa. sincer ma cred foarte frumos nu stiu exact daca sunt dar cum scap de obsesia asta? X-(

4 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Buna. nu e banala intrebarea ta si nici neserioasa. obsesie? nu nu cred ca e... uite pentru a iti raspunde la intrebarea asta o sa iti povestesc ceva asemanator tie din mitologia greaca: Narcis era, potrivit legendei, un tânăr frumos, fiul nimfei Liriope și al râului Cephios. Deși era înconjurat de dragostea și admirația celor care îl întâlneau, Narcis rămânea indiferent la atențiile și propunerile amoroase. De frumosul tânăr s-a îndrăgostit nebunește nimfa Echo, însă și ea a fost respinsă și s-a stins de durere, văzând că dragostea ei nu era împărtășită. insa Dea Nemesis hotărăște să îl pedepsească pe Narcis, făcându-l să își vadă chipul în apa unui izvor. Tânărul s-a îndrăgostit de acea imagine, murind de durere, si inecanduse, fiindcă nu ajungea la tânărul din apă. zeului Eros i se facu mila de tanarul Narcis si il transforma in floarea pe care astazi ii poarta numele. aceasta legenda arata cum iubirea excesiva pentru noi insine ne poate duce la suferinta si durere. acest lucru este cunoscut si sub numele de narcisism ce este o trăsătură de personalitate care se manifestă prin egoism, vanitate, dragoste exagerată, patologică, pentru propria persoană. si ca un sfat pe care ti l-as da e sa nu exagerezi cu acest lucru se poate intampla sa ai chiar de pierdut in viata din cauza acestul lucru. poate ca ai fost crescut intr-un mediu care ti-a permis aceasta dezvoltare dar ar fi bine sa incerci sa te schimbi putin. fa asta macar pentru tine si poate si pentru persoanele din jurul tau. mult succes sper ca ti-am fost de ajutor. happy

| LaraDésire a răspuns:

Nu e o obsesie, e chiar foarte bine ca te crezi o persoana draguta. Dar ai grija sa nu te lauzi in fata tuturor pentru ca s.ar putea sa ai de pierdut.

| ViseDestrămate a răspuns:

Nu e obsesie. poate chiar eşti foarte drăguţ, sau eşti doar narcisist :]

| evilestevil a răspuns:

Se numeste narcisism si ai nevoie de psiholog. Modestia ta ne sperie.